daarvan viel te beluisteren in haar proefschrift waarop zij in 1951 cum laude bij prof. Rogier promoveerde 'Georgius Cassander en zijn oecumenisch streven'. Cassander was een theoloog in de zestiende eeuw, die een lijst samenstelde van overeenkomsten tussen de katholieke en de protestantse leer. De keuze van het onderwerp is tekenend voor de na-oorlogse juffrouw Nolte en haar verdere levensgang. In 1954 trokken de Zusters Franciscanessen zich uit Sancta Maria terug. Na Hortense hadden Christiana, Cherubine en de laatste maanden Madeleine als rec trix gefungeerd. Het verwonderde niemand, dat dr. Nolte met haar sterke persoonlijkheid, grote ervaring en vooruitstrevende ideeën tot rectrix benoemd werd en als taak kreeg de school nieuwe impulsen te geven. Een zware opgave, want een school geleid door Zus ters, had nu eenmaal een eigen karakter, een religieus décor, en de nieuwe rectrix moest maar zien hoe zij uit dat verleden een lekenschool formeerde, die de traditie niet zou verloochenen maar toch bouwen moest op een toekomst-nieuwe-stijl in een veranderend denk- en leef patroon. Dr. Nolte bestuurde haar school zelfverzekerd-haar onzekerheden gaf zij slechts in vertrouwelijke gesprek ken met vrienden prijs-en met vaste hand. Enerzijds behield Sancta dat elitair aanzien - als er iets gebeurde dat niet 'comme il faut' was, dan was haar reactie al gauw: zoiets doen meisjes van Sancta niet -anderzijds stuurde de rectrix het duidelijk aan op de vorming van haar pupillen tot volwassen vrouwen, die hun emanci patie niet schuwden. De jongeren (vaak oud-leerlin gen) in het docentencorps wist zij nadrukkelijk te in spireren, hoewel zij hun voldoende ruimte liet in hun werk. Oud-leerlingen getuigden bij haar dood: Zij kon luisteren en wist je iets te beargumenteren dan kwam je met haar tot een vergelijk. Voor onze begrippen he den ten dage was ze een geëmancipeerde vrouw, intel ligent en geïnteresseerd in alles wat ook maar met wetenschap te maken had. Om deze en vele andere redenen was het jammer, dat het rectoraat van dr. Nolte slechts vier jaar duurde. Tengevolge van een betreurenswaardig beleidsconflict met het bestuur van de school vertrok zij vroegtijdig van Sancta. In september 1958 werd zij docente aan het R.K. Lyceum Piusx te Amsterdam waar zij tot aan haar pensionering in 1964 is gebleven. Haar contacten met Sancta (oud-leerlingen!) werden 267

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 269