niet verbroken. Bovendien bleef dr. Nolte in het 'Haar lemse beeld doordat zij wethouder van onderwijs, jeugdzaken en personeelszaken in Bloemendaal was. Onderwijs en jeugd hebben duidelijk de lijn van haar leven bepaald. Zij kende de weg in Den Haag (onder wijsraad) zoals dat in het politieke jargon heet, en daarvan heeft Bloemendaal ruimschoots kunnen profi teren. Juist ook door haar contacten uit de praktijk kon ze zich deskundig en efficiënt aan haar onderwijszaken wijden. Efficiënt en doortastend ook was zij waar het personeelsaangelegenheden betrof, want zij was wars van iedere ambtenarij. Zo ook kon zij met veel begrip de jeugdzaken die haar waren toevertrouwd aanpak ken en deed zij bijvoorbeeld alles om de internationale jeugdcontacten te bevorderen. En niet minder stimu leerde zij de ontwikkeling van (jonge) mensen door ver dere studie. Een aanvraag om financiële steun, een beurs, kon altijd op de daadwerkelijke steun van wet houder Nolte rekenen. Zij zat dus als voorzitter van het Haarlems Avondlyceum op de juiste stoel. De school groeide van 180 leerlingen en 25 docenten tot een instelling met 3000 leerlingen en 250 docenten. Uiteraard was dat niet alleen het werk van dr. Nolte. Zij heeft tot die groei wel belangrijk bijgedragen door een sterke, persoonlijke inzet. In een proces van jaren voelde zij zich een vreemde geworden in haar politieke partij die een naar haar op vatting behouden koers was gaan varen, en vervreemd de zij, hoewel gelovig gebleven tot op haar laatste dag, van haar Kerk. Of anders gezegd en meer naar haar gevoelens: de Kerk vervreemdde zich van haar. Voor deze vrouw, die zoveel andere, vooral jongere vrouwen cultureel, sociaal, godsdienstig en politiek naar een be vrijdende emancipatie had gestimuleerd, was de res tauratie in de (Nederlandse) roomse Kerk een onver draaglijke, onverwerkbare teleurstelling. Haar naaste vrienden hebben dat begrepen. Met tal van anderen hebben zij haar begeleid op die tocht naar de algemene begraafplaats in Bloemendaal. Maria de Vaal-Muller In een kleine, besloten kring van familieleden en vrien- 4 september 1921 - den is op 21 januari Maria de Vaal-Muller op Wester- 17 januari 1986 veld gecremeerd. De laatste jaren van haar leven, toen zij in het werk dat zij met zoveel liefde en enthousias- 268 WIM HELVERSTEIJN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 270