gelegen op de plaats van het huidige postkantoorcom plex-dus tussen Zijlstraat en Raaks (Beek)-, naar een zijl werd genoemd en niet Raaksklooster of Beek klooster ging heten, kunnen we afleiden dat hier vlak bij een 'zijl' werd gevonden.14) Hoe dit zij, na de stadsvergrotingen functioneerde een eventuele sluis in de Beek nabij de Bakkumsteeg niet meer, omdat het water langs andere kanalen de afslui ting kon passeren (zie afb. 3b). In 1478 wordt dan ook een nieuwe sluis gelegd in deze waterloop en wel ten westen van de stadsvest. Rond 1520 volgt een tweede, nu in de Kerfsloot die volgens Allan hiervoor mogelijk zelfs helemaal was afgesloten. Ook andere sloten die mondden in de singel waren sinds 1478 namelijk ge stopt om het veenland, waar de Haarlemse brouwers hun water haalden, te vrijwaren voor de invloei van vuil of brak water. Al in 1416 woont een zekere Dire Jans zoon die watervoere in de Zijlstraat en de Zijlweg krijgt een waterkerende functie: In 1428 en 1433 wordt de weg opgehoogd en we lezen: den buyren van Tetrode ende van Overveen van dat sy den Zylwech gespeet hadden mit zande ende mit poijn ,]15) Het verbaast slechts dat het na de doorbraken van de Spaarndammerdijk in 1437, 1452 en 1477 n°g tot 1478 duurde eer de buitenoever van de stadsgracht werd opgehoogd, de sloten werden afgedamd en de Beek werd afgesloten door een nieuwe sluis. Opvallend is het dat de kosten van deze waterwerken gedeeltelijk op het Brouwersgilde werden afgewenteld, terwijl het ook onderhoud aan de Zijlweg voor zijn rekening nam.16) Dat dit alles niet betekende dat een verondersteld sluis je in de Raaks geheel overbodig werd en kon worden opgeruimd, blijkt uit het volgende. In een thesauriers rekening uit 1533 lozen we: item den selven Cornelis Albeelding 4. Situatieschets van de veronderstelde toestand rond 1340. drie morgen I klooster 9 I (1372) 43

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 45