van dat hy eerst gewrocht heeft aan 't sluysken op die Raecxe ende dairaen een nyewen dreppel gemaict .].17) Blijkbaar lag er toen dus een sluis in de Raaks die al zo oud was dat er een nieuwe sluisdrempel in moest worden gemaakt. Ook het land tussen de Vol dersgracht en de stadsgracht moest beschermd blijven. Dit land werd oudtijds niet voor niets de Broek ge noemd: het was laag en drassig.18) Mogelijk is ook de vreemde knik westwaarts van de Voldersgracht te ver klaren in verband met het 'wegsluizen' van vuil water. Toch blijkt uit het voorkomen van een sluis in de Raaks in 1533 nog niet dat we hier te doen hebben met de zijl die werd genoemd in 1336 maar er zijn wel enkele aanwijzingen die dit waarschijnlijker maken. Zo wordt in 1427 genoemd een Ghyze van Zyl, wonend in Claes Messemakers hoofdmanschap aan de noordzijde van de Beek, vermoedelijk nabij de stadsvest.19) Verder moeten genoemd worden twee aanbestedingen voor werkzaamheden aan sluizen van het Hoogheemraad schap van Rijnland uit 1434 en 1459 die mogelijk be trekking hebben op deze sluis. De belangrijkste luidt als volgt: item die heemraden willen besteden die sluyse van Hairlem te verplancken nae dat oude scamipelioen [schampelioen vorm of model van iets] als zy ge weest heeft een plancke onder water ende sel gemaict wesen mit plancken yser ende aertwerck voir Sinte Ja- cops dach naistcoment te betalen by ponden xvnyeuwe placken voir dat pont ende men sel betalen op die ba- misse scouwe omt voirwairden dat die in de sluyse horen die voir koer sullen hebben off sise selve maken willen ende dair een wete off te doen den geenen diese an nemen binnen acht dagen ende soe wie die sluyse an neemt te maken sel die oude plancken hebben. Clais Dircx soon an genomen om xcvnpont. (1434)20) Een dergelijke aanbesteding komt ook voor in het jaar 1459 maar ook in dat geval is uit de inhoud niet op te maken welke sluis werd bedoeld. De Haarlemmersluis te Spaarndam dateert echter van het jaar 1519 zodat deze niet bedoeld kan zijn.21) Wel is het denkbaar dat een sluis in de Beek was gelegd op de plaats waar in 1478 een nieuwe sluis werd gemaakt. Op 22 augustus van het jaar 1400 vergunde graaf Albrecht namelijk de oprichting van een autonoom waterschap in het veengebied tussen de Hillegommerbeek en de stads gracht van Haarlem; mogelijk betekende dit tevens de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 46