dr. h. bruch De kerk op het dorpsplein te Heemstede De kerk op het Wilhelminaplein te Heemstede, tegen woordig de Oude Kerk genaamd, wordt in beschrijvin gen van het dorp steeds als een bezienswaardigheid genoemd. De geschiedenis ervan is ook bijzonder, want er zijn namen aan verbonden als Hendrik Staets (1558- 1631), van wie een encyclopedie vermeldt: Samen met Cornells Danckertsz bouwde hij de in gothische trant gehouden kerk van Heemstede (1623-1625). Wij be vinden ons in de kring van de beroemde Amsterdamse bouwmeester Hendrik de Keyser (1565-1621). Enkele aspecten van deze kerk zullen wij in dit artikel belich ten. De middeleeuwse kapel Toen Haarlem in 1245 stadsrecht kreeg, verloor het zijn vat op het gebied buiten zijn muren. Dat werd in ambachten verdeeld en door de graaf aan ambachts heren in leen gegeven. Ook Heemstede is zo een am bachtsheerlijkheid geworden en na wat loslopende fi guren, waarover Groesbeek de weinige bewaarde gege vens samenvat1), komt er een familie heren van Heem stede met de van vader op zoon afwisselende namen Jan en Gerrit. In 1348 krijgen we voor het eerst zicht op de kerkelijke situatie dank zij een oud document, het oudste dat nog in het gemeente-archief wordt be waard. Er is sprake van een kapel voor de inwoners van Heemstede en van het stichten van een eigen parochie. De heren van Heemstede bezaten voor eigen gebruik een kapel in Haarlem, maar de inwoners hadden daar niet veel aan. Daarin voorzag nu het document van 1348, of beter: de twee documenten. Het oorspronkelijke is namelijk vertaald in het Latijn en met een naschrift gestuurd aan de bisschop van Utrecht. Dit Latijnse stuk is door de graaf geregis treerd met de datum 1 mei 1348- Het eerste stuk is gedateerd maandag na palmzondag 1347. Nu rekende men het jaar, althans in Holland, toen van Pasen tot Pasen. Pasen 1347 viel op 1 april, het volgende Paas- 47

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 49