wel twee uur gaans naar de kerk van Haarlem om hair sacramenten te moeten haelen, hair doden begraven ende hair kinderkens kerstenen etc. Het is nog drin gender als zij bij nachte hair sacramenten moeten hae len als de poorten gesloten zijn ende de scamele luy- den eenich ongeval subitelicken over den hals compt; want overmits de grote distantie noch binnen tsjaers eenige zonder hair sacramenten gestorven zijn. Men belooft vagelijk een eerlicke ende tamelicke recognitie (periodieke betaling). Nu komt er wèl een antwoord, waarin de secretaris van de bisschop zegt dat zo iets wel eerder is gebeurd als van Bieselinge ende ter Ca- pelle in Zeelant, die nyet alleen die sacrificiën der missen ofte dagelicxe diensten aldaer deden cele breren, mer oick die sacramenten administreren der siecken ende crancken, doende ter contrarie wederom- me zekere recognitie maar men gaat niet verder op de toch wel zeer praktische problemen in en verwijst naar zijn capelaen ofte denghenen aldaer in zijn stede die die dienste bewaerde-kennelijk weet men in Utrecht nauwelijks, wie er bij betrokken zijn maar die recognitie, daar kan nog wel eens over worden ge praat, en tot slot wordt nog eens duidelijk gestipuleerd: U.L. moeg oick optie jaerlicxe recognitie zijn bedenc- ken hebben, so sijn Hoogwaardige seyt, dat hij wel vier cappellanen dairop te houden heeft omme zijn cure (zielzorg) wel bewaert te houden. Mijn altijt ver schrijvende van sulcke recognitie ende wat de buyren dairvan sjaers souden willen doen. Verdere correspon dentie ontbreekt: men zal in Heemstede de lust daartoe wel verloren hebben. Maar het morele recht van Heemstede zou wel erkend worden: de nieuwbenoemde bisschop van Haarlem Godfried van Mierlo stelt in 1571, dus dertien jaar later, een aantal vragen aan het stadsbestuur, waar onder of men de kapellen in Zandvoort, Spaarndam, Heemstede enz. tot parochiën zou maken. Dat ging ook al niet door wegens de Opstand in 1572 en het beleg van Haarlem. Aan dat beleg herinnert het opschrift in de huidige kerk van Heemstede: In de jaaren vijftienhondert drie en seventig in de maand junie is de oude kerck gedistrueert. Dat is de enige vermelding van de datum van dit feit en we weten niet eens, welke partij, Geuzen of Spanjaarden, het op haar geweten heeft. Maar wel is er een afbeelding bewaard van de vernielde kerk. Bij een latere verkoop van de heerlijkheid is een kaart gemaakt van het dorp, waarop

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 52