zien hangen, want al op 31 mei had men besloten dat middelertijds de separatie sal gescieden van den Clas- se, zodat, conform het gereformeerd kerkrecht de clas sis het bestuur waar kon nemen representerende den kerkeraet. En de op 12 juni dienstdoende predikant wordt door de classis, die er best van op de hoogte was dat Pauw al achter een predikant was aangegaan sonder onse kennisse naar men stelt, aangewezen: Ja cobus Campius van Haarlem. Voortaan treden de Haarlemse predikanten bij toerbeurt op, totdat er een ordinaris predikant kan worden beroepen; Martinus Bruno uit Middelie (tegenwoordig deel van Edam)8) wordt een jaar later door de classis aan Pauw voorge steld, die hem accepteert, nadat de classis de gemeente Heemstede na kerkdienst heeft ondervraagd, waarbij een discussie wordt gevoerd (9 juli 1623)9). Eigenlijk alleen op het gebied van de kerkbouw krijgt Pauw zijn zin: in de andere zaken toont hij zich bereid tot accom modatie. De bouw van de kerk Op de zolderbalken van de kerk staan de lotgevallen in oude letters genoteerd, maar de teksten zijn meer malen overgeschilderd en soms onjuist10), doch als men de oudste gegevens beziet, krijgen we een goed histo risch beeld. De vernieling in 1573 is al vermeld, en daarop volgt: In den jaare 1622 den 12 juni is de eerste predicatie tusschen de oude muuren van de ver vallen kercke gedaan. De derde balk zegt: In de jaare 1623 is den eersten steen van de tegenwoordige kerck geleijt De datum heeft in de loop der jaren nogal gevarieerd, zodat alleen oktober met zekerheid vaststaat. Adriaan Pauw laat in de loop der jaren brieven uitgaan naar de steden van Holland, met een verzoek om sub sidie, waarop dertien van de 23 steden van Holland met bedragen van 1.000 tot 33 en 18 stuivers rea geren. Pauw moet er veel op hebben toegelegd. Maar in die brieven, wijdlopig volgens de gewoonte van de tijd, wordt betoogd, dat men het geld hard nodig heeft, maar ook dat het goed wordt besteed: het verloop van de bouw kan men er vrij goed in volgen. Volgens de derde balk in de kerk is in oktober 1623 de eerste steen gelegd: de datum wordt in de loop der jaren gewijzigd van 23 of 24 in 4 en dat kunnen we niet meer rechtzetten, maar het is van weinig belang: maand en jaar staan vast. De oudste overlevering van de opschriften is van Dolleman in 1760, die op de vier- 53

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 55