men spreekt nog van de voorgenomen fabrique van de kercke. Dat klopt dus met het opschrift op de derde balk. 5 januari 1624 lezen we, dat de fondamenten van de kercke sijn geleyt ende de vordere fabrique int voorjaar gecontinueert sal werden, waardoor het be gonnen werck voltrocken kan zijn. 10 september 1624 vraagt Pauw inspectie van de kerkbouw en op 1 ok tober wordt door een commissie van Amsterdamse des kundigen een rapport uitgebracht. Er mankeert van alles, er zijn verkeerde stenen gebruikt en belangende het dack hebben wij bevonden dat de pannen aan d'een sijde van binnen niet behoorlijck waaren gestreecken, daarvan wij haer dapper hebben berispt12). De met selaars nemen dit niet en gaan zich beklagen bij de classis en bij de gemeente Haarlem, die beide geen hulp kunnen bieden, al verklaart de classis dat de met selaars wel morele steun verdienen. Tenslotte mag in 1625 de pas beroepen predikant (opvolger van Bruno) Isaac Plancius, wiens eerste preek op 1 januari is ge houden, in zijn eerste kerkeraadsvergadering op 25 ja nuari 1625 de kwestie vermelden en in de volgende van 2 maart komt de hele zaak uitgebreid ter sprake Ten 2en is gehandelt van der saecke van den met selaars welckers request aen den E. kerckenraet van Haerlam waarin sij versoecken wedergevinge van hetgeene dat sij aan het werck tekort gekoomen zijn ons gesonden was in een missive uyt den naame des E. Classis waarin ons verwittight wierd dat het Classis hadde voorgenoomen den metselaars voorn, de helpende hand te bieden ende goedgevonden dat den Ed. Heere van Heemstede van ons daarover eerst sou- de aangesproken ende vermaand worden tot wegh- neminge van allen blaam den klagenden vergenoeging te doen ende tot dien eynde is bestemd, dat Isaac Plancius, de predikant alhier, de saecke bij sijn be kende wat onderstaan soude, eer men tot naarder be- sluyt; alsoo onse kercke niet weynigh aan de gunst van den Ed. heer ende van den E. Classe gelegen is In de volgende Heemsteedse kerkeraadsvergadering, van 22 maart 1625, wordt gesproken van de saacke van de metselaars aangaande sooveel verstaan ende vernoomen is, dat het Classis eygentlijck gemeynt heeft dit, dat sij uyt naam den Ed. Gestr. Heer soude aandienen de klachte van de metselaars voorn, ende versoecken het sijn Ed. gelieve, daarop te letten, opdat in gevalle door eenich misverstand de klachte op ree den mochte gefundeerd zijn, tot wechneeminghe van 55

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 57