alle blaame haar contentement geschiede Dit soo zijnde, isser geen swarigheit gevonden om den Ed. Heer tot versoeck des E. Classis te sulcker voegen voor te draagen. Hetwelck oock geschied is van den predikant den len martii. Dit kan niet juist zijn, want pas op 2 maart wordt Plan- cius gemachtigd om naar de heer van Heemstede te gaan. Het resultaat is later aan de notulen toegevoegd: Eer dan noch de saacke wederom op het Classis soude dienen, was de Ed. Gestr. met de metselaars verdraa- gen. De inspectie van de bouw was geschied op 1 december 1624, maar nog was de kerk niet voltooid. Op 10 ok tober wordt het houtwerk aan Gerrit Jacobsz. Dijkman aanbesteed en er is een kwitantie van het schilderwerk van 24 november en een stuk van 1 december, waarin staat dat de kerk onder dak is gebracht. Nadat de kerk voltooid was, is er nog aan de Staten van Holland sub sidie gevraagd voor de bouw van de predikantswoning, wat zeer matigjes is toegestaan. In een brief van 29 april 1625 wordt daarover gerequestreerd, in welke brief de bouw van de kerk wordt samengevat: de Sup- pl. haar hebben moeten voorsien van een gehuyrt huys vooreerst tot het gehoor van Godes woord ende daerna tot woninge van den predicant de Suppl. (indieners van het verzoekschrift) geen middelen noch tot de kercke noch tot het predicantshuys hebben gehadt ende de oncosten int voors. huys gedaen aen haer been hebben moeten cnoopenI3) in de kercke hoe die welnaer half gemaeckt was, den godtsdienst transfereren. Hier hebben we het bewijs, dat er in de kerk is ge preekt nog vóór de voltooiing. Dat men dit niet heeft begrepen, ligt ook aan gebrek aan inzicht in het ver schil tussen de katholieke en de calvinistische opvat ting van het kerkgebouw: dit kan in de Hervormde ge meente zonder wijding in gebruik worden genomen, mits er kerkordelijk wordt gehandeld: toezicht van een ouderling en optreden van een geordende predikant. Dat onderdeel is door de classis verzorgd, die de heer van Heemstede meermalen op de vingers heeft getikt, maar weinig vermocht tegen de werkelijkheid van het vermogen van Adriaan Pauw. Wij hebben vooral diens bezigheid willen laten zien, zoals wij die in het rijke archief van de gemeente Heemstede hebben kunnen onderzoeken.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 58