57 Noten i J. W. Groesbeek, Heemstede in de historie (Heemstede, 1972), pp. 8-9, 16-21. 2 De schuldige is F. van Mieris, Charterboek der Graaven (1754)- 3 Wij vinden een reeks kapelaans vermeld bij: Grijpink, Register op de parochiën, vicarieën en de bedienaars, zooals die voorkomen in de middeleeuwsche rekeningen van den Officiaal des Aartsdiakens van den Utrechtschen Dom (uitg. Bijdragen voor de geschiedenis van het bisdom van Haarlem), 3e deel Kennemerland, door C. P. M. Holtkamp, leeraar Hageveld te Heemstede, p. 100. Daar wordt behandeld de Capella S. Marie Virginis met een reeks bevestigde kapelaans van 1403 tot 1531. De reeks is hier en daar onderbroken. De kapelaan van de enquête van 1514 staat er niet bij en ik heb de indruk dat er twee soorten kapelaans zijn geweest: die van de graaf en die van de heer van Heemstede. Het uitgebreide onderzoek heb ik niet verricht. 4 H. Krol, 'Heemstede in 1494 en 1514', Nieuwsbrief Ver. Oud-Heemstede-Bennebroek, nr. 49 (aug. 1986) pp. 2-5. 5 Patronaatsrecht recht van de stichter op het algemeen bestuur (vaak als eigendom voorgesteld); collatierecht recht om de geestelijke te benoemen; recht van presentatie recht om een candidaat voor een ambt voor te stellen. Wij gaan niet op de kleine verschilen in, maar Pauw neemt het recht in de ruimste betekenis. 6 Een zeer goed overzicht geeft C. A. Tukker, 'Patronaatsrecht en Protestantisering in de Hollandse Reformatie',Archief v.d. geschiedenis v.d. Katholieke Kerk in Nederland, 10 (1968) pp. 130-148. 7 Een classis in de kerken van calvinistische structuur is een groep van gemeenten; een aantal classes vormen een kerkprovincie. De classis Haarlem strekt zich uit ongeveer van Heemstede via Halfweg, Assendelft, Beverwijk naar Zandvoort. 8 H. Kaajan zegt in Holland, 17 (1986) p. 375: dat de preciese Pauw in het geschil met dit college (nl. de classis Haarlem) over de predikantsbenoeming op 25 april 1623 wel degelijk zelf de rekkelijke Martinus Bruno uit de voordracht van 18 oktober koos. Dat Bruno rekkelijk (dus Arminiaans) was, hoor ik voor het eerst, en dat noch de rechtzinnige classis noch de even rechtzinnige Pauw daar iets van gemerkt zouden hebben, is ondenkbaar. De zaak zit anders: drie candidaten van Pauw worden door de classis afgewezen (waarbij hij zelfs een 'excuus-brief' moest schrijven) en hij legt zich bij de voordracht van Bruno neer omme de meeste ruste, eenicheyt ende stichtinge tot voorkominge van disputen en hij mag de uitnodigingsbrief aan de classis Edam schrijven.Over de predikantsberoepingen is heel wat te vertellen, maar wij schrijven over het bouwen van de kerk. 9 In De Hervormde Kerk te Heemstede (Heemstede, 1977), p. 38, wordt 10 juli als de datum van het beroep door de classis vermeld, waarna op 13 juli Pauw brieven schrijft aan hem, aan zijn kerkeraad en aan de Classis van Edam. Twee predikanten uit de Haarlemse classis gaan deze brieven overbrengen. Adriaan Pauw heeft slechts een zéér formele taak.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 59