MR. j. j. van der De geschiedenis van de posterijen in goes Haarlem Inleiding Het lijkt een goed moment om, nu de zetel van de Postdienst van het postdistrict Haarlem rond de jaar wisseling 1985/1986 verhuisd is van het belangwek kende gebouw op de hoek van de Gedempte Oude Gracht/Raaks-een schepping van de Amsterdamse bouwmeester Crouwel-naar het nieuwe ultra-moder ne gebouw aan de Westergracht, aandacht aan de ge schiedenis van de Posterijen in Haarlem te schenken in het jaarboek 1986. De mens als sociaal levend wezen heeft behoefte aan communicatie. Naarmate de graad van zijn ontwikke ling hoger wordt, groeit de behoefte aan communica tie. Door de eeuwen heen zien wij dat naarmate een land zich meer ontwikkelde, naast de behoefte aan communicatie ook de organisatie ten behoeve van het overbrengen van boodschappen groeide. De oudste ver melding van briefverkeer die is gevonden dateert van circa 2000 voor Christus. In het Romeinse Rijk bestond er reeds een uitgebreid net (de zogenaamde 'cursus publicus') dat door de Staat werd georganiseerd ten behoeve van de berich- tenwisseling tussen Rome en de wingewesten. Toen het Romeinse Rijk in verval raakte viel de behoefte aan communicatie eveneens terug. In de middeleeuwen was het berichtenverkeer tussen steden en dorpen nog gering en ongeorganiseerd. Als er berichten waren over te brengen gebeurde dit door reizende marskramers, kloosterlingen e.d. Slechts weinigen konden zich nog van het schrift bedienen. Eerst het ontstaan van kloosterscholen in de late mid deleeuwen maakte het schrift meer algemeen. De eco nomische ontwikkelingen, de vestiging van een sterk centraal gezag in een land als Frankrijk en het ontstaan van het Habsburgse Rijk vervulden essentiële voor waarden voor de komst van georganiseerde postdien sten. Van het einde van de 15de eeuw af tot het begin van 65

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 67