nationaal verklaard: het bestuur der Hollandse Pos terijen bleef evenwel voorlopig gehandhaafd. Onder het bewind van koning Lodewijk Napoleon werd de administratie der Posterijen onder het Ministerie van Financiën gebracht en werd er een Directeur-Generaal met de leiding belast. Een gevolg van de Franse over heersing was dat er naar Frans voorbeeld naast de brie- venposterij als onderdeel van de landsposterijen een paardenposterij in het leven werd geroepen. Geen van de routes had Haarlem als beginpunt: Haarlem lag echter wel aan belangrijke routes. Het was tevens mo gelijk met een sneldienst, die in feite ten behoeve van de overheid in het leven werd geroepen, als particulier brieven en depêches ter verzending aan te bieden. Deze sneldienst geschiedde niet per postwagen, maar te paard.1' Tot de opening van de spoorweg Amsterdam-Haarlem wijzigde er weinig in de organisatie en het vervoer van de Posterijen. Het ambt van Directeur der Posterijen bleef een ambt van aanzien. Men moest ook niet on bemiddeld zijn; men was namelijk verplicht het kan toor te zijnen huize te houden en met het toenemen van het verkeer breidde ook het aantal personeelsleden zich uit. Zo werd bij Koninklijke Besluit van 19 fe bruari 1808 tot directeur te Haarlem benoemd Leo nard Pauw, geboren Hoeufft, Heer van Heemstede, Rietwijk en Rietwijkeroord, vroeger Raad, Schepen en Burgemeester van Haarlem. Zijn salaris bedroeg 1.200,per jaar plus 500,voor huur en 250,voor licht en verwarming. Toen hij in 1814 lid van de Algemene Rekenkamer werd, werd hij opge volgd door C. C. van Valkenburg, eveneens een telg uit een bekende oude Haarlemse familie. Tijdens het beheer van Pauw is het kantoor waarschijnlijk op de Bakenessergracht gevestigd geweest. Toen Van Val kenburg evenwel tot directeur werd benoemd, werd het kantoor overgebracht naar de Smedestraat nr. 63; zelf woonde hij in een groot huis op nr. 62. Tijdens het beheer van Van Valkenburg bestond de bezetting van het kantoor uit zes man kantoorpersoneel en drie bestellers. Toen Van Valkenburg in 1847 over leed werd het kantoor enige tijd aan de zuidzijde van de Oude Groenmarkt gevestigd. Het postverkeer breidde zich in de loop der tijd blijkbaar sterk uit, zo dat het wenselijk werd geacht van Rijkswege een ge bouw te kopen. Toen het huis van de familie Van Val kenburg ongeveer gelijktijdig te koop kwam, werd dit

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 74