de Raakszijde, ontworpen door de schilder Roland Holst. Het kantoor heeft tot begin 1986 voor de postdienst dienst kunnen doen; het tijdstip waarop alle dienston derdelen van het postdistrict naar het nieuwe expe ditiekantoor aan de Westergracht werden overge bracht. Een gebouw dat zo lang in gebruik is (62 jaar!), moest natuurlijk herhaaldelijk worden aangepast aan de vele zich wijzigende omstandigheden. Allereerst aan de omstandigheid dat in 1926 de inspectie Haarlem werd ingesteld. Van oudsher behoorde Haarlem tot de in spectie Amsterdam. De inspecteur had in die tijd een inspecterende taak over een gebied dat in grote trek ken de provincie Noord-Holland omvatte; hij was geen hoofd van dienst. De staf was dan ook niet zo groot en kon in het bestaande gebouw, waarin ook het telegraaf kantoor en de telefoondienst waren gevestigd, worden ondergebracht. Op 16 juni 1932 werd het telegraaf kantoor, dat een eigen directeur had, opgeheven en verenigd met de postdienst, zodat de directeur van het postkantoor tevens telegraafdirecteur werd. De ruimtewinst, die hiervan het gevolg was, was niet voldoende; derhalve werd in hetzelfde jaar ten behoeve van de inspectie het pand Kenaupark 19 gehuurd. De ruimtebehoefte bleef groeien, zowel die van de post als van de telefoondienst. Beide diensten hadden ech ter hun eigen specifieke wensen en behoeften. Beide gingen daarbij hun eigen weg; gelukkig evenwel in goed overleg. De telefoondienst bouwde in de omge ving voort en ook de postdienst moest trachten te vol doen aan de toenemende ruimtebehoeften. Daarom werd in 1939, juist voor de Tweede Wereldoorlog, zo wel de bestelling als de expeditie overgebracht naar de Baljuwslaan waardoor er weer soulaas ontstond. In 1955 vond er een landelijke reorganisatie van de postdienst plaats. De inspectie Haarlem werd daarbij omgevormd tot het postdistrict Haarlem waarbij de postdistrictsdirecteur naast hoofd van dienst van het districtspostkantoor tevens de leiding over een geheel district kreeg. Voor Haarlem betekende dit een gebied van Sassenheim tot het eiland Texel (omvattende het grootste deel van de provincie Noord-Holland met uit zondering van Amsterdam en omgeving). Tal van plan nen werden nu gemaakt om in de ruimtebehoefte te voorzien. Intussen ging echter ook het gebouw zelf te kenen van ouderdom vertonen. Plannen werden ge- 75

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 77