mogelijk maken als door de vestiging van een dichter net van kantoren - ontstond er zelfs ruimte om een ge deelte te verhuren. Zo bleek het mogelijk de afdeling Bevolking en-op het gebouwde entresol-de afdeling Militaire Zaken van de gemeente Haarlem eveneens in het gebouw onder te brengen. De centrale publieksruimte kreeg een pleinachtige in deling, waardoor er een levendig geheel ontstond. Uniek was ook de inrichting van de loketten, die niet zoals gebruikelijk op één lijn werden opgesteld, maar met de lijnen van het interieur versprongen. Bij de ingrijpende renovatie van het bestaande kantoor werd in de Zijlstraat een nieuwe vleugel gebouwd. Daartoe waren een aantal panden reeds geruime tijd eerder aangekocht. Het gevolg was, dat nu het gehele blok Gedempte Oude Gracht, Raaks, Korte Zijlstraat, Zijlstraat door PTT-gebouwen werd omsloten. Toen de gehele operatie klaar was, was de ruimte die de post dienst ter beschikking kreeg-de uitvoering van de plannen was herhaaldelijk vertraagd door bestedings beperkingen die telkens van overheidswege werden op gelegd - alweer te klein en moesten er nieuwe ruimten elders in de stad worden gehuurd. Men zou verwachten dat de in steeds sneller tempo verschijnende nieuwe communicatiemiddelen het post verkeer zouden doen afnemen. Niets is echter minder waar. In vele gevallen stimuleren zij het postverkeer; anderzijds hebben zij wel invloed op de samenstelling van de post. Het steeds uitbreidende verkeer en de aard daarvan brengen telkens nieuwe behoeften mee wat de dienstuitvoering betreft en dit vindt zijn neer slag in de huisvestingsbehoeften. Reeds een aantal jaren was ook het bestel- en expe ditiekantoor aan de Baljuwslaan veel te klein en vol deed dit gebouw niet meer aan de te stellen eisen. Tal van mogelijkheden werden bekeken maar men was- gezien het feit dat de hoofdverbindingen van het kort vervoer per trein plaatsvonden-gebonden aan een ge bouw dat directe verbindingen had met de perrons van de ns. Zo is gedacht aan een gebouw dat met een over- bouw van het stationsemplacement zou worden ge sticht. Dit bleek evenwel op onoverkomelijke bezwaren te stuiten. Voorts werd gedacht aan een gebouw langs het Prinsen Bolwerk. Hier bleek de ruimte voor een centraal expeditie- en bestelkantoor evenwel te klein. Om in de ergste nood tijdelijk te voorzien werd een groot pand aan de Harmenjansweg gehuurd ten behoe- 77

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 79