1 te verwerken, waarbij ingespeeld kan worden op de zich nieuw voordoende vraag en de zich wijzigende maatschappelijke behoeften. Het kantoor zal eens weer te klein zijn. Het is evenwel zo gebouwd dat ver groting op vrij eenvoudige wijze zal kunnen plaatsvin den. De verwachting lijkt dan ook gerechtvaardigd dat het tot in het jaar 2000 dienst zal kunnen doen. Als we de groei van de postdienst illustreren aan de hand van het aantal personeelsleden werkzaam bij de postdienst in Haarlem, laat het hierna volgende over zicht duidelijk zien hoe groot die is geweest. 1773 één directeur-commies en 4 bestellers 1891 10 kantoorpersoneelsleden en 29 bestel lers 1919 12 kantoorpersoneelsleden en 120 be stellers 1946 103 kantoorpersoneelsleden en 208 be stellers 1986 225 kantoorpersoneelsleden met volle taak; 69 part-timers; 610 bestellers met volle taak en 415 part-timers Verantwoording Het was niet eenvoudig uit de veelheid van gegevens een keuze te maken van onderwerpen die geschikt wa ren om in het bestek van een artikel voor het jaarboek op te nemen. De lezer dient zich bewust te zijn dat ik slechts een summier overzicht van de omvangrijke geschiedenis van de postdienst te Haarlem heb kunnen geven. Haarlem lag weliswaar voornamelijk aan de routes tussen de grote steden-zodat het slechts in en kele gevallen als begin- of eindpunt van routes lag - er zijn niettemin veel gegevens beschikbaar die waard zijn te beschrijven; zij vallen echter buiten het bestek van dit artikel. Veel dank ben ik verschuldigd aan degenen die hebben bijgedragen aan de totstandkoming van dit artikel. Noten 1. Een beeltenis van een dergelijke postiljon is in het Nederlands Postmuseum, Zeestraat 80 te Den Haag, aanwezig. 2. Uit de foto blijkt welk een fraai pand hier werd gevestigd. Het is verheugend dat de abn kort geleden de gevel vrijwel geheel in zijn oude glorie heeft gehandhaafd. 3. Zie ook het artikel van drs. H. Beyer in het jaarboek van 1981 'Honderd jaar Telefonie in Haarlem'. 80

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 82