a m. van den De op Haarlem en omstreken broek betrekking hebbende natekeningen door Jan Bulthuis In 1728 startte de Amsterdamse uitgever Isaak Tirion een omvangrijk historisch-topografisch verzamelwerk, getiteld: Hedendaegsche Historie of Tegenwoordige Staat van alle Volkeren. Een typisch achttiende-eeuws project waarin gepoogd werd de gehele wereld te be schrijven. De bedoeling was, om de twee maanden met een stuk uit te komen, die later tot delen konden wor den samengevoegd, voorzien van algemene titels en re gisters. Het 11e tot en met 33e deel had betrekking op ons land en kreeg als ondertitel Tegenwoordige Staat der Vereenigde Nederlanden. De totale beschrijving heeft ruim zeventig jaren geduurd en besloeg in totaal 33 delen. In 1800 bood een Amsterdamse boekverkoper per ad vertentie bij singulier geval aan: twaalf exemplaren van 33 delen getiteld 'Hedendaagsche Historie of Te genwoordige Staat van alle Volken', in groot octavo met 48 plattegronden van steden, 92 kaarten en 214 historieele plaaten en pourtraiten, gedrukt bij Is. Ti rion, en biedt hetzelve aan, voor den eerstkomenden, tot den zeer geringen prijs van vijftig guldens, in plaats van f 102:gelijk onveranderd de prijs is ge weest.1) Dit grote prijsverschil duidt erop dat de inte resse voor het complete verzamelwerk danig was ver flauwd, reden waarom met de uitgave werd gestopt. Naast oorzaken van economische aard kunnen ge noemd worden het steeds onregelmatiger verschijnen van de stukken en vooral ook de spaarzaam voorko mende illustraties in de banden. Eerder, in 1741, besloot Tirion na het verschijnen van het derde deel van de Tegenwoordige Staat, losse platendelen aan de serie toe te voegen, die tussen 1745 en 1774 verschenen onder de titel: Het Verheerlijkt Nederland of Kabinet van Hedendaagsche Gezigten van steden en dorpen, sloten, adelijke huizen, kerken dienende tot opheldering der beschrijvinge van den Tegenwoordige Staat der Vereenigde Nederlan- 81

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 83