te hoeven verlaten. Later is hij nog naar zijn geboorte plaats Groningen teruggekeerd, waar enige vrienden en kunstgenoten hem in zijn behoeftige omstandighe den hebben ondersteund. Toch is Jan daarna weer op nieuw naar Amsterdam vertrokken, waar hij op 29 mei 1801 in het Binnen Gasthuis is overleden. De Dordtenaar Karei Frederik Bendorp (1736-1814), die door de uitgevers werd aangezocht om de tekenin gen van Bulthuis in het koper te brengen, werkte aan vankelijk te Dordrecht in een glasfabriek, maar ge raakte door een ongeval met gloeiend glas zonder werk. Tijdens zijn gedwongen rustperiode beoefende hij de tekenkunst en ontving lessen van een zekere Wouter Uiterlimmige (1730-1784). Zonder ooit lessen daarvoor te hebben gevolgd, ontwik kelde hij zich desondanks tot een verdienstelijk graveur. Doordat de ontwerptekeningen van Bulthuis op de eer- genoemde twee formaten werden aangeleverd, was het voor Bendorp betrekkelijk eenvoudig om de voorstel ling op de koperplaat over te brengen, waarbij een ge mengde techniek van ets en gravure werd toegepast7). De voorbeeldtekeningen In het vierde stel van twintig Vaderlandsche Gezichten van de prenten bevinden zich vijf Haarlemse stadsgezichten, naast 15 betreffende Haarlem en die op Dordrecht, Delft en Leiden betrekking hebben, omstreken Deze Haarlemse prenten zijn ondertiteld: Het Binnen Spaarne te Haarlem-De Spaarnewouder Poort te Haarlem van Buiten-Dezelve van Binnen-Het Staats Hofje te Haarlem en de Bakenesser Kerk te Haarlem. In het negende stel bevinden zich tussen een aantal gezichten van het platteland van Noord- en Zuid-Hol land vijf afbeeldingen van dorpen rondom Haarlem te weten: 't Dorp Spaarendam -'t Dorp Heemstede- 't Dorp Bloemendaal, 't Dorp Schooten, en Noorddorp (een buurtschap onder Heemskerk waarvan is komen vast te staan dat dit eveneens onder de rook van Haar lem dient te worden geplaatst8). Hieronder zullen deze Haarlemse prenten nader wor den besproken in de volgorde en met de nummers van het plaatsregister van de Vaderlandsche Gezichten.9) 67. Het Binnen Spaarne te Haarlem. Dit is de enige prent betreffende Haarlem e.o. op het grote formaat. De tekenaar bevindt zich op de Melk- brug, ziende in de richting van de Gravestenenbrug. 84

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 86