De grijs gewassen pentekening waarnaar Bendorp deze gravure maakte is bewaard gebleven. Deze meet 16 x 23.5 cm en is gesigneerd: J. Bulthuis f10). De letter f (fecit heeft gemaakt) achter de signatuur van Bulthuis duidt er op, dat deze afbeelding gevolgd is naar een uitgewerkte afbeelding van een andere, ons tot dusver onbekende, kunstenaar. De Spaarnewouder Poort te Haarlem van Buiten. De voorstelling is getekend vanaf de noordzijde van de Amsterdamsevaart. De verblijfplaats van de tekening door Bulthuis, waarnaar deze prent is gemaakt, is niet bekend. In Haarlems particulier bezit bevindt zich een met wa terverf ingekleurde pentekening door Hendrik Ta- venier11) die, qua architectuur, identieke trekken ver toont met de prent uit de Vaderlandsche Gezichten. Deze afbeelding ontstond elf jaren voordat met de prentuitgave werd gestart. Het is mogelijk dat deze tekening van Tavenier het voorbeeld was voor Bult huis, maar ook Tavenier maakte topografische tekenin gen naar werk van andere kunstenaars12), zodat er ook een ander voorbeeld kan zijn geweest. 69. Dezelve van binnen. De Spaarnwouder-of Amsterdamse poort wordt van uit de Spaarnwouderstraat gezien. De verblijfplaats van de tekening van Bulthuis voor deze prent is niet bekend, zodat topografische vergelijking slechts kan plaatsvinden aan de hand van de prent door Bendorp. In het gemeente-archief Haarlem bevindt zich echter een bruin en grijs gewassen pentekening, gesigneerd: Pr. van Loo (1731-1784)13), die qua architectuur iden tiek is aan de afbeelding van Bendorp. Deze aardige tekening, die tenminste twee jaren voor de start van de prentuitgave is ontstaan, kan zeer wel als voorbeeld hebben gediend voor de tekening door Bulthuis. 70. Het Staats Hofje te Haarlem. Het hofje wordt vanuit de noordelijke richting gezien. Vermoedelijk heeft de topografische tekenaar Cornelis Pronk kort na het gereedkomen van de bouw in 1733 met Oostindische inkt een schets ter plaatse vervaar digd14) (afb. 1), waarnaar op zijn atelier de uitgewerk te grijs gewassen pentekening ontstond15) (afb. 2). Deze uitgewerkte versie van Pronk werd door Bulthuis benut als voorbeeld voor zijn tekening16) (afb. 3) die n- ;e- k. Ie er k- ik 68. 85

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 87