Bendorp op zijn beurt gebruikte voor de prent in de Vaderlandsche Gezichten (afb. 4). Er valt een opmerkelijke overeenkomst waar te nemen tussen het drietal menselijke figuren rechts op de uit gewerkte afbeelding van Pronk, die Bulthuis min of meer in dezelfde trant in zijn kopie heeft overgenomen. 71. De Bakenesser Kerk te Haarlem. Op de afbeelding wordt een straat ingezien, waarbij aan de linkerzijde voorbij een rij huizen een toren oprijst. Op deze prent staat echter niet de Bakenesser toren maar de Nieuwe Toren te Leeuwarden'7). De grijs gewassen tekening van Bulthuis'8) die het voorbeeld was voor de prent is hoogstwaarschijnlijk in de architectuur gevolgd naar een bruin en grijs gewas sen pentekening door Hendrik Tavenier uit 1782'9), waarbij Bulthuis zelfs fragmenten van de stoffage heeft overgenomen. Merkwaardig is overigens het ontbreken van topografi sche informatie op de tekening van Tavenier, in tegen stelling tot de annotatie de Bakenesse Kerk te Haar lem achterop de tekening van Bulthuis. Vermoedelijk heeft de gelijkenis van beide torens de eerdergenoemde Amsterdamse verzamelaar (de leve rancier van de topografische tekeningen, die door Bult huis werden gekopieerd) parten gespeeld, waardoor het foutieve onderschrift onder de prent is ontstaan. 173. Noorddorp. Noorddorp is een buurtschap onder Heemskerk. De verblijfplaats van de voorbeeldtekening door Bulthuis is niet bekend, zodat topografische vergelijking slechts mogelijk is aan de hand van de prent uit de Vaderland sche Gezichten (afb. 5). In particulier bezit bevindt zich een grijs gewassen pentekening door Hermanus Petrus Schouten (1747- 1822)20), die qua architectuur identiek is aan de prent van Bendorp (afb. 6). Een annotatie op de keerzijde in het handschrift van de kunstenaar luidt:^4rm de Alkmaarder Straatweg buyte Haarlem. Met deze vage plaatsaanduiding wordt be doeld, dat de Kleverlaan vanuit de richting van de Schoterweg wordt ingezien. Dit kruispunt was destijds buiten Haarlems vrijdom gelegen in de ambachtsheer lijkheid Zuid-Akendam. Links bevindt zich de koepel van de buitenplaats 'Het Klooster' en rechts de herberg 'de Witte Valk', een 87

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 89