TEN GELEIDE De laatste jaren neemt de belangstelling voor de geschiedenis van de vele monumenten die de Haarlemse binnenstad sieren sterk toe. Het is dan ook verheugend dat Monumentenzorg Haarlem kans heeft gezien om de traditionele verslaggeving te hervatten. Dit jaar een extra uitgebreid verslag met onder meer een uitvoerig verhaal over de lange lijdensweg van het Hildebrand-monument in de Hout. Bovendien vindt u in dit Jaarboek een bijdrage van een Haarlemse specialist op het gebied van de (bouw-)geschiedenis van historische panden, mevrouw Vroom, over de in 1986 gerestaureerde panden Gedempte Oude Gracht 17 en 19. De redactie acht het van belang om van tijd tot tijd eens een voorbeeld op te nemen van wat er allemaal over een gewoon Haarlems huis kan worden gevonden bij een grondig onderzoek van archivalia en bouwsporen in het pand zelf. Ook andere tradities zijn voortgezet. De heer Vrijland zet zijn artikelenreeks over buitens rond Haarlem voort met het Bloemendaalse buitentje Bleek-en-Berg. Mevrouw Sormani, die van 1983 tot 1985 met nauwgezette speurzin de bibliografie verzorgde, vindt met ingang van dit Jaarboek een kundige opvolger in de persoon van de heer Van den Brink. In de bijdragen wordt verder een breed scala van onderwerpen uit de geschiedenis van Haarlem en omgeving belicht. Sommige artikelen bevatten verrassende ontdekkingen. Zo blijkt bijvoorbeeld dat de Haarlemse kleermakersdochter Carolina Lacet eerder dan dr. Aletta Jacobs vrouwen kiesrecht heeft geëist. De redactie ziet bijdragen voor het volgende Jaarboek graag tegemoet. Zij moeten vóór 15 november 1987 gezonden worden naar de redactiesecretaris, p/a gemeente-archief, Jansstraat 40, 2011 RX Haarlem. De redactie W. Helversteijn F. W. J. Koorn, secretaris K. C. Schuyt B. C. Sliggers A. G. van der Steur C. van Steijnen J. J. Temminck 7

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 9