die als voorbeeld diende voor de prent. Het vermoede lijke voorbeeld heeft Bulthuis gevonden in een overeen komstige grijs gewassen pentekening door Hermanus Petrus Schouten25), berustend in het Haarlemse ge meente-archief (afb. 8). In het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documenta tie te 's-Gravenhage bevindt zich een foto van een iden tieke tekening die gesigneerd is: J. Schoute26) del ad viv (getekend naar het leven) (afb. 9). Deze Jan Schoute(n) (1716-1792) was de vader van Hermanus P. Schouten, van beroep zilversmid en kunsthandelaar, die als nevenbezigheid onder andere de topografische tekenkunst beoefende. Deze Heem- steedse trits is interessant vanwege het feit, dat meer dere kunstenaars zich met het kopiëren van eenzelfde naar het leven getekende voorstelling van de oorspron kelijke kunstenaar hebben bezig gehouden. In dit geval werd de oorspronkelijke afbeelding door Jan Schoute overgenomen door zijn zoon Herman, waarna Bulthuis deze voorstelling weer kopieerde om te dienen tot voor beeld voor de prent van Bendorp in de Vaderlandsche Gezichten. Een verder bewijs dat Herman naar het voorbeeld van zijn vader werkte, wordt geleverd door een prent die hij naar zijn bovengenoemde tekening heeft geëtst en die is gesigneerd: H. Schouten fecit. Met deze toevoeging 'fecit' gaf hij te kennen dat zijn ets, c.q. tekening, terugging op een werkstuk van een andere kunstenaar, in dit geval zijn vader. 6. Hetzelfde punt als op af beelding 5. Grijs gewassen pentekening door H. P. Schou ten, die als voorbeeld gediend zal hebben voor J Bulthuis (particulier bezit, Haarlem). Pagina hiernaast: 7. Het dorp Heemstede vanuit de Voorweg. Grijs gewassen tekening door J. Bulthuis (ge meente-archief Haarlem 3404 k). 8. Hetzelfde punt als op af beelding 7. Grijs gewassen pentekening door H. P. Schou ten (gemeente-archief Haar lem 3400 k). 90

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 92