doorsneden door een vaart, waarover een stenen boog brug. In de voorgrond kruist genoemde vaart een ande re waterloop. Op de linkeroever is tussen een aantal woningen een eenbeukig kerkgebouw zichtbaar. De ze Voorstelling is afgebeeld op een grijs gewassen te kening door Bulthuis30), die als voorbeeld voor de prent heeft gediend. Op de keerzijde van deze tekening staat met de pen: Schoten. Vermoedelijk gaat deze tekening van Bulthuis terug op een vrijwel identieke grijs gewassen pentekening, gesigneerd: T. Verrijk fecit (1734-1786)31) (afb. 10). Op de keerzijde van deze tekening de annotatie: het Dorp Schoote buyte de Stad Haarlem. De toevoeging fecit, duidt erop dat ook Verrijk waarschijnlijk niet de oorspronkelijke inventor is geweest. Nu doet zich het merkwaardige feit voor, dat op boven genoemde tekeningen van Verrijk en Bulthuis, on danks de nadrukkelijke vermeldingen op de keerzijden onmogelijk het dorp Schoten boven Haarlem kan zijn voorgesteld. Dit blijkt uit gedetailleerde topografische kaarten, zoals de Aftekening van de Stad Haarlem benevens deszelfs omtrek uit 1794 door Daniël Engel man. Op deze kaart is geen spoor van bebouwing te beken- 9 Hetzelfde punt als op af beelding 7 en 8. Tekening door J. Schoute naar het leven. Ver blijfplaats onbekend (foto K.k.i>. 's-Gravenhage). io. Onbekend dorpsgezicht dat zowel op de tekening als onder de hiernaar gemaakte gravure ten onrechte de aan duiding "t Dorp Schooten' mee kreeg. Tekening van T. Verrijk (gemeente-archief Haarlem 44/45) 93

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 95