Het historisch- topografisch belang van de Vaderlandsche Gezichten nen rond de enige waterkruising in Schoten, namelijk die van de Jan Gijzenvaart en de Delft. Zelfs tot in onze eeuw is de situatie aldaar ongewijzigd gebleven. Het is een raadsel, waarom de getekende en daarna de gedrukte afbeeldingen destijds de plaatsnaam Schoten hebben meegekregen. Ondanks naspeuringen is het niet mogelijk gebleken de werkelijke naam van het voorgestelde dorp te achterhalen32). Nu, twee honderd jaar na het verschijnen van de eerste reeksen prenten, kan de vraag worden gesteld of de Vaderlandsche Gezichten in artistiek en commercieel opzicht even succesvol zijn geweest als de vergelijk bare prentuitgave, Het Verheerlijkt Nederland, dat in 1745 was gestart. Bij de artistieke beoordeling dient men te bedenken, dat de getekende voorbeelden voor de ruim 900 pren ten van Het Verheerlijkt Nederland uit de eerste hand werden aangeleverd door de verdienstelijke topografen Cornelis Pronk, Abraham de Haen en Jan de Beyer. De bekwame graveur Hendrik Spilman heeft met vol harding de voorbeeldtekeningen in het koper gebracht op een zodanige manier, dat zelfs het karakteristieke van iedere tekenaar in de prent wordt opgeroepen. Geheel anders is het gesteld met de voorbeeldtekenin gen voor de prenten van de Vaderlandsche Gezichten. Ondanks het feit dat Jan Bulthuis een kundig am bachtsman was, heeft het kopiëren van een dergelijk groot aantal tekeningen de kwaliteit van zijn werk na delig beïnvloed. Vooral de tekeningen in het kleine for maat zijn in het algemeen in een droge stijl getekend, waardoor deze clichématig en ongeïnspireerd aandoen. De prenten die Bendorp naar deze tekeningen vervaar digde, zijn om die reden in artistiek opzicht de mindere van de prenten van Spilman33). Het is duidelijk dat de uitgevers met de prentuitgave hebben willen voortborduren op het succes van Het Verheerlijkt Nederland. Tevens probeerden zij met deze nieuwe serie Vaderlandsche Gezichten het verza melwerk De Tegenwoordige Staat der Vereenigde Ne derlanden nieuw leven in te blazen. Bij het verschijnen van de laatste delen in 1792 ondervonden de uitgevers nog concurrentie van een herdruk van Het Verheer lijkt Nederland, dat onder de titel Nederlandsche Ta- fereelen opnieuw werd uitgegeven. De Vaderlandsche Gezichten zijn in een betrekkelijk laat stadium van de achttiende eeuw op de markt verschenen, zodat de to- 94

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 96