weliswaar worden nu de termijnen van behandeling van aanvragen nader vastgelegd maar door publikatiegebo- den en ter visielegging wordt de doorlooptijd van de vergunningaanvraag onzekerder; door belanghebben den in de gelegenheid te stellen bezwaar aan te tekenen kan de voortgang van restauraties stagneren. Gezien de relatie die dit heeft met de uitvoering van het Meerjaren plan Monumenten, zijn complicaties niet uit te sluiten. Omdat het aantal restauraties van gebouwen en woon huismonumenten groot is, zowel van de gemeente als van particulieren, is het niet doenlijk om deze allemaal aan een bespreking te onderwerpen; omdat deze rubriek vaak gebruikt wordt om het tijdstip van herstel-werk zaamheden te achterhalen wordt wel een volledig over zicht opgenomen van restauraties die dit jaar zijn vol tooid, terwijl voor een beperkt aantal een overzicht van de werkzaamheden - eventueel in combinatie met de pandgeschiedenis - wordt opgenomen. De gemeentelijke restauraties worden door de samen stellers van deze rubriek verzorgd en voor de particuliere restauraties zijn enkele architecten bereid gevonden een beschouwing te leveren. - Damstraat 29* - Jansstraat 65 - Lange Begijnestraat 3* - Lange Begijnestraat 22 - Lange Begijnestraat 30 - Smedestraat 35 - Turfsteeg 2 - Klein Heiligland 28-30* - Botermarkt 16-18 monument monument monument monument monument monument monument monument beeldbep. 1988: totale restauratie totale restauratie totale restauratie totale restauratie totale restauratie interne renovatie totale restauratie totale restauratie totale renovatie in dit artikel beschreven Damstraat 29, De Waag (bijdrage: drs. J.B. Uittenhout) De geschiedenis van het huidige Waaggebouw begint in januari 1594. De erfgenamen van Yda Ghijsbrechtsdoch- ter verkopen dan aan den burgermeesteren ende regeer ders deser stadt een huijs metten erve daer 't op staet, staende ende leggende op 't Spaerne op ten hoeck van 't Hooft bij de craen. Het hoekhuis Damstraat/Spaarne komt dan in bezit van de stad Haarlem. Waarom het gekocht wordt is terug te vinden in de thesauriersreke ning uit dat jaar. Daarin staat een post van negen ponden en twaalf schellingen die was besteed aan het schenken van wijn ter gelegenheid van de koop van de huysinge OVERZICHT GEMEENTELIJKE RESTAURATIES IN 141

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1988 | | pagina 143