lidt Rechtbank van Eersten Aanleg, alwaar aanwezig waren W. de heren Jonkheer, meester Van Tets van Goudriaan, ver president, mr. Van Voorts en mr. Baron van Styrum, ien rechters, mr. Van Bommelen, officier, en Santbergen, 0p griffier, uitspraak, waarbij de heer Staatsraad, Gouver- ,en neur van de provincie Noord-Holland, geautoriseerd tgr, werd, om zich ten behoeve van de Directie van de Hol- ing landsche Spoorweg Maatschappij in het bezit te stellen ■ere van de gronden en eigendommen, om daarover onder ,er. anderen aan te leggen de werken voor de spoorweg tus- ebt schen Amsterdam en Haarlem, onder den last om zich te >er. gedragen naar de verdere voorschriften van de Wet van can den achsten maart 1810. De burgemeesters van Haarlem- 1 ar- merliede, Spaarnwoude en Halfweg kregen vervolgens uit opdracht het vonnis in hun gemeenten te doen afkon- 1()J digen met het bekken, de trompet of met trommelslag en te doen aanplakken aan de deur der kerk en het T(je gemeentehuis, na hetzelve in plano te hebben doen af- de schrijven en vervolgens behoorlijk voor afschrift te heb- en, ben onderteekend. de De laatste Nu de onteigeningen definitief geregeld en de werkzaam- ens voorbereidingen heden aan het baanvak inmiddels aardig opgeschoten tier waren, brak voor de directie van de hijsm het moment len aan zich te beraden over een dienstregeling en het opstel- <er- len van een reglement dat het treinverkeer in goede tart banen moest leiden. Dagelijks zouden vier treinen in iedere richting rijden. Vanuit Haarlem zouden de treinen jag vertrekken om 9.00 uur, 14.00, 16.00 en 18.00 uur. ten De rijtuigen zouden verdeeld worden in drie klassen: ;en diligences (ie klasse), char-a-bancs (2e klasse) en wa llet gons (3e klasse). Voor het gemak van het publiek kreeg <el. elke klasse zijn eigen kleur: de ie klasse groen (later en- rood), de 2e geel en de 3e bruin. Alleen de te klasse- lag rijtuigen waren gesloten. Een enkele reis Amsterdam- Haarlem kostte voor de ie klasse 1,20, voor de 2e na- klasse 80 cent en voor de 3e klasse 40 cent. Voor die Jat tijd waren dat zeer hoge bedragen, waardoor de trein em voor de gewone arbeider en ambachtsman, die aan loon ;n, slechts enkele centen per uur verdienden, vooralsnog liet een vervoersmiddel was, dat zij alleen aan de buitenkant ten zouden kunnen bewonderen. or- In het reglement werd het vertrek van de treinen in jer detail geregeld. Niets mocht aan het toeval worden over- ces gelaten. Zo moest de stationsopziener vijftien minuten ;n. voor het vertrek vijf minuten lang een klok luiden, welk rde gelui twee minuten voor het vertrek in sneller tempo 99 DO-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 101