)m- de ge- 'er- nde rde 20 ten ein het bij trs- de •or- :in, ren de de iar, :ht- :el- ?en een üg, al en, igd veg Ide ins ;in ing )or ver iad dat ilf- tiet ng- se. de tan net zijn schoorsteen, van schrik op hol zouden slaan. Twee weken later, op 20 augustus, berichtte de krant dat aan de spoorweg nog steeds werd gewerkt en dat de op 24 augustus voorgenomen opening moest worden verschoven naar een latere datum, omdat de levering van een in Engeland bestelde stoomwagen vertraging had opgelopen. Wel waren inmiddels eenige dilligences en char-a-bancs aangekomen (zie afb. 3); de eerstgenoem de zijn beslotene met laken gevoerde rijtuigen, de andere opene wagens, met gordijnen en bekleedde banken. Precies een week later volgde een uitgebreid artikel, welhaast een echte reportage: Haarlem 26 augustus. Gis teren heeft men den geheelen ijzeren weg tot Amsterdam bereden met den stoomwagen 'De Snelheid', waarachter drie rijtuigen voor het vervoer van passagiers. Vermits men, om bijzondere redenen, slechts weinig meer dan de halve stoomkracht had aangewend, en daarbij, ten aan zien van de hellingen en bogten van den dijk te Halfweg eene meer dan gewone omzigtigheid in acht nam, is den togt in 45 minuten henen en in 43 minuten terug afgelegd. Alles is in orde bevonden, en ofschoon er met den zondag en het fraaije weder, vele rijtuigen op den weg langs de Vaart waren, zijn slechts zeer weinige paarden door dat ongewone schouwspel eenigszins ontrust geworden. In de dagen die volgden werden nog meer proefritten gehouden, waarbij de snelheid opgevoerd werd tot 20 minuten. Op 19 september wist de krant te melden dat inmiddels uitnodigingen voor de plechtige ingebruik name waren verstuurd aan het provinciale bestuur van Noord-Holland en de gemeentebesturen van Haarlem, Amsterdam en de aan de spoorweg grenzende gemeen- in 3. Char-a-bancs 101

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 103