ten, waarin de raad van administratie van de hijsm ken baar maakte, dat het denzelven hoogst aangenaam zoude zijn de feestviering door eene commissie uit hun midden vereerd te zien. De officiële opening: 20 september 1839 En dan eindelijk de grote dag zelf: 20 september 1839. Met een voor de ohc uitvoerig verslag, werd de histori sche gebeurtenis vastgelegd. Heden hebben de heeren administrateuren van den ijzeren weg van Amsterdam na het overwinnen van menig bezwaar, het genoegen gehad de dienst op Haarlem te kunnen openen. Te half twee ure is een trein bestaande uit negen verschillende rijtuigen getrokken door twee stoomwagens (de Snelheid en de Arend) van Amsterdam op weg gegaan. Na verloop van een half uur aan het station te Haarlem aangekomen, en een weinig voor drie ure naar Amsterdam teruggekeerd. De overheids- en andere aanzienlijke personen, welke tot deze togt waren uitgenodigd, hebben de directie hunnen bijzondere tevredenheid betuigd. Ook veel bijval was er volgens de krant van de groote menigte, welke zoowel te Amsterdam als hier ter stede, van dit buitengemeene schouwspel getuige was. Nadat de trein in Amsterdam was teruggekeerd, zijn aan de genoodigde gasten op eene verpligtende wijze verschillende ververschingen aangebo den. Aldaar, zoowel als aan het Haarlemsche station, is de vreugde door de muziek der stedelijke schutterijen verhoogd geworden, terwijl het corps hoornblazers der Amsterdamsche schutterij den togt in een der rijtuigen heeft medegedaan. De wagens en de stations waren met vlaggen versierd. Bij aankomst in Haarlem werd de feest- trein opgewacht door een martiaal uitziend heerschap, gekleed in een strak getailleerd uniform, versierd met goudbrokaten tressen en bandelier. Zijn naam was Jan Bruin Willemszoon, die op 15 augustus 1839 door de hijsm tegen een bezoldiging van honderd gulden per maand, in dienst was genomen (zie afb. 4). Hij moest de Maatschappij in Haarlem vertegenwoordigen en toezicht houden over het station. Tot 1 augustus 1858 heeft Bruin Willemszoon, die aan de Bakenessergracht woonde, deze functie van chef van het station vervuld, waarna hij met pensioen ging. De volgende dag kwamen de aandeelhouders van de hijsm aan hun trekken. Naar schatting 600 personen werden door een uit 18 rijtuigen samengestelde trein heen en weer vervoerd tussen de beide steden. Wederom verlevendigde muziek het feestelijk gebeuren en werden versnaperingen aangeboden. De rijtijd tussen beide 4. Jan Bruin Wzn., de eerste stationschef te Haarlem in 1839. (gah, top. atlas nr. 57-1177). 102

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 104