stations lag, net als de vorige dag, tussen de 25 en 30 minuten, inclusief een twee minuten durende stop te Halfweg. Drie dagen later mocht het volk plaats nemen in de trein, zij het nu zonder muziek en verversingen. De eerste trein uit Haarlem bestond, volgens de ohc, uit elf verschillende rijtuigen, allen met reizigers bezet, die, ondereen vrolijk gejuich, het stationsgebouw binnen reden Uiteraard waren de commercie en de horeca er als de kippen bij. Op diezelfde 24ste september verscheen er een advertentie, waarin Frederik Sieuwerts en H. Peters, logementhouders te Haarlem, het geëerd publiek mee deelden dat ingevolge een overeenkomst tussen hen en de hijsm, vanaf 24 september op de stationsplaats binnen het Hek aan de Oudeweg, rijtuigen klaar stonden om passagiers voor 15 cent naar de Grote Markt te vervoe ren Enkele maanden later verscheen weer een adverten tie in de ohc: 'De ondergetekenden, huurders van het Station-Gebouw der Haarlemmer Spoorweg te Haarlem, hebben de eer te berigten dat het expresselijk hiertoe daargesteld gebouw, genaamd De Stoomvereniging, ge opend zal worden op zondag den 2den Februarij. De plaatselijke ligging, nette bebouwing en verdere welin- gerigte localiteit, maken hetzelve voorzeker tot een der schoonste uitspanningen bij het volgende saisoen, terwijl wij van onze zijde door groote kosten alles hebben daar gesteld wat tot een aanzienlijk koffijhuis vereischt wordt, en verder door een soliede bediening zullen trachten in alle opzigten te voldoen. Haarlem, 31-1—40. G. de Boer en Co.' Ondanks de fors geprijsde treinkaartjes was de trein van meet af aan een succes. In de eerste week werden van Haarlem naar Amsterdam al 5027 passagiers vervoerd, terwijl in Amsterdam 4569 reizigers op de trein stapten. Zo groot was de toeloop dat op zon- en feestdagen extra treinen ingezet moesten worden. Toen eind december de balans werd opgemaakt, bleken 77.763 personen een kaartje te hebben gekocht, hetgeen neerkwam op gemid deld 785 reizigers per dag en 95 gevulde plaatsen per trein. Ondanks al dit enthousiasme werden toch ook sombere geluiden gehoord. Het was immers duidelijk dat de laat ste dagen van het trekveer naar Amsterdam, dat vanaf 1632 een dienst tussen Haarlem en de hoofdstad had onderhouden, geteld waren, ook al vertrok er elk uur een trekschuit, terwijl de trein in die tijd nog maar vier keer per dag reed. Reeds in haar jaarverslag over 1839 103

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 105