door het heen en wedergaan der locomotieven, en vooral bij zware wind. Hij wees daarbij op een artikel uit de Messager de Gand van 22 juli 1840, waarin te lezen stond dat een grote boerderij te Sempst aan de spoorlijn naar Gent, op 20 juli met stallen, schuren en andere bijgebouwen door brand verwoest was, naar men aan nam par des étincelles, sorties de la cheminée d'une lo comotive, tombées sur un toit enpaille qui touche le rail way. Bovendien voorzag Jacobson grote problemen met zijn werknemers. De aard van ons werkvolk vereischt, dat wij iedere afleiding voorkomen, daar zij anders ons be staan nog gevaarlijker zouden maken. De nabijheid van zoovele komende en gaande passagiers, behalve de werk lieden bij het station, waar ook smederijen enz. zijn en vooral werklieden als de onze zich bevinden, zoude ons zoovele last en onaangenaamheden veroorzaken, dat onze werkzaamheden daardoor hoogst moeijelijk, en welligt onmogeljk zouden wordenHij voorspelde zelfs ongeluk ken. Stelt u het eens zich voor, zo hield hij het gemeen tebestuur voor, dat het des morgens een kwartier duurt bevorens het werkvolk in de fabriek is; dat reeds een kwartier voor acht uur door een groot aantal menschen, meest vrouwen en kinderen het ontbijt wordt aangebragt, dat diezelfden menschen om half negen weder weggaan; dat om twaalf uur het werkvolk de fabriek verlaat, hetgeen mede een kwartier duurt; dat om één uur tot kwartier over een het werkvolk wederom binnenkomt, terwijl om vier uur des middags, even als 's morgens om acht uur, thee, bier en andere mondbehoeften worden aangebragt; dat om acht uur de fabriek gesloten wordt en er zeker een half uur mede heen gaat bevorens al het werkvolk de fabriek verlaat. Wat een vreselijke opstoppingen zouden deze in beweging zijnde mensenmassa's wel niet veroor zaken als zij steeds zouden moeten wachten voor geslo ten spoorbomen (zie afb. 6). Maar wat erger was, door het moeten wachten voor de spoorbomen zoude veel tijd voor ons werkvolk verloren gaan, maar de bepaalde boete voor het te laat komen, zoude door de haast, die het werkvolk maakt om op hunnen tijd te komen, menige onaangenaamheid en ongelukken doen voorzien. Als alternatieve route voor de Achter Nieuwe Gracht werd voorgesteld een tracé, dat meer noordelijk lag. Ook tegen dit voorstel werden bezwaren geopperd. Zo zouden aan de westzijde van de stad de onlangs met zo veel zorg aangelegde wandelpaden op de Bolwerken door Zocher aangetast worden.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 108