Problemen met het spoor Het spoorwegverkeer ging een gouden tijd tegemoet. Steeds meer mensen maakten gebruik van de lijn Am- sterdam-Haarlem-Leiden-Rotterdam. In 1867 werd bo vendien een nieuwe lijn aangelegd van Amsterdam via Haarlem naar Uitgeest. Ook in Haarlem zelf werd het drukker. De economie trok na 1850 krachtig aan, het geen zich onder andere uitte in toenemende bouwactivi teiten. Het Kenaupark en het Ripperdapark werden bebouwd, terwijl een eerste aanzet tot woningbouw in Haarlem-Noord werd gegeven. Bovendien had zich in de buurt van het station een aantal horecabedrijven gevestigd en had in 1858 de rijtuigenfabrikant Beijnes zijn fabriek tegenover het station geopend. Een en ander had tot gevolg dat het stationsplein iets weg kreeg van een verkeersknooppunt tussen het oude centrum en het stadsdeel ten noorden van de bolwerken. Klachten over het lang moeten wachten voor gesloten spoorbomen aan de Kruis- en Jansweg konden dan ook niet uitblijven. Ook de draaibrug over het Spaarne was volgens de schippers veel te lang dicht, zodat ook zij te maken kregen met lange wachttijden. Begin jaren tachtig werd de situatie in de omgeving van het station zo onhoudbaar, dat het College van Burgemeester en Wethouders een brief stuurde aan de hijsm met het verzoek om de tafel te gaan zitten om oplossingen te bedenken. De hijsm gaf echter niet thuis, waarop het gemeentebestuur zich rechtstreeks tot de minister wendde. De minister onderkende het probleem, maar zei weinig te kunnen doen, omdat verkeersdrukte nu eenmaal het onvermijdelijke gevolg was van verkeers toename. Het College van Burgemeester en Wethouders nam ech ter met dit antwoord geen genoegen en bereidde actie voor. Om goed beslagen ten ijs te komen kreeg de commissaris van politie opdracht drie dagen lang 24 uur te posten bij de spoorwegovergangen en de brug over het Spaarne om het passerende voetgangers- en rijverkeer te tellen, en te zien hoe vaak en hoe lang de brug voor het scheepvaartverkeer gesloten was. De resultaten van dit onderzoek waren als volgt: Kruisweg: aantal passanten rijtuigen losse paarden vee overweg gesloten minuten gesloten 8 oktober 1883 7 091 239 20 2 158 x 377=6 uur 17 min. 9 oktober 1883 5 979 171 49 2 187 x 356=5 uur 56 min. 10 oktober 1883 6 428 193 8 2 171 x 322=5 uur 22 min. IIO

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 112