een betere en goedkopere oplossing het huidige station aan het Stationsplein te ontlasten door het aanleggen van een nieuwe spoorlijn, die Haarlem moest binnen komen aan de zuidzijde van de stad. Deze nieuwe lijn moest van daaruit aangesloten worden op de spoorlijn richting Zandvoort, Uitgeest en IJmuiden. Want inmid dels was op initiatief van de Zandvoortse arts C. Smit in 1879 een nieuwe spoorwegmaatschappij opgericht, de Haarlem-Zandvoort-Spoorwegmaatschappij, die een lijn exploiteerde tussen de badplaats en het stationnetje Haarlem Bolwerk, dat aan de westzijde van de Buiten singel lag. Volgens de schrijver was deze spoorlijn naar Zandvoort een failure. De badplaats en het Brongebouw in de Hout verdienden volgens hem een directe verbin ding met Amsterdam. Hij stelde daarom voor een nieuw station te bouwen tussen het Spaarne en de Haarlemmer hout, welk station met een tramlijn verbonden diende te worden met het bestaande station. De auteur wees daarbij op de situatie in Den Haag, dat ook een parallelle verbinding kende tussen de twee stations die in die stad lagen. Hoewel het artikel niet direct leidde tot een oplossing van de concrete problemen waarmee Haarlem worstel de, zwengelde het de discussie weer aan. Mede als gevolg hiervan traden de hijsm en het gemeentebestuur weer met elkaar in overleg, waarbij het Plan Telders nog steeds het uitgangspunt van de discussie vormde. Eindelijk werd een compromis bereikt. Haarlem zegde toe een financiële bijdrage te leveren van 500.000 gulden en de gemeentegronden die nodig waren voor de opho ging van de spoorbaan aan de hijsm kosteloos af te staan. De hijsm beloofde de resterende kosten, geraamd op vijf miljoen gulden, voor haar rekening te nemen. 13- Bouw van het vierde station in Haarlem, sloop van het der de station, 1906. (gah, top. at las nr. 13792). 116

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 118