(1878-1949). De generatie waartoe Greiner valt te re kenen veranderde de persoonlijk getinte stijl van deze architecten in een strakkere, zo men wil zakelijker va riant. Men nam kenmerken van het Nieuwe Bouwen over - nota bene een stroming die zich fel verzette tegen de Amsterdamse School - zoals toepassing van vooruitstrevende bouwmethoden, een doelmatige plat tegrond en een lineaire, betrekkelijk eenvoudige vorm geving. De tragiek is dat deze tweede generatie Amster damse School-architecten, waaronder Greiner, in de ge schiedschrijving (nog) weinig aandacht heeft gekregen, doordat ze eigenlijk tussen de wal en het schip inviel. Greiner ontwierp de Huishoudschool op een moment in zijn loopbaan dat hij zich openstelde voor vernieuwingen die door het Nieuwe Bouwen werden bepleit 3). Het was zijn doel de praktische bruikbaarheid van het functio nalisme te combineren met de aandacht voor vorm geving van zijn artistieke nest, de Amsterdamse School. Hij hoopte gebouwen te maken, die zowel doelmatig waren als uiterlijk aantrekkelijk en die tegemoet kwa men aan de in zijn tijd snel veranderende maatschappelij ke omstandigheden. Sociale betrokkenheid stond bij hem hoog in het vaandel geschreven. Dat hij ontvanke lijk was voor bouwkundige innovaties bleek al aan het begin van zijn carrière, toen hij in Betondorp in de Amsterdamse Watergraafsmeer ontwerpen leverde voor woningbouw (1923-1925) en een bibliotheek (1926- 1928), uit te voeren in een experimenteel gietbouwsys- teem. In Betondorp werden, zoals bekend, parallel aan soortgelijke activiteiten elders in ons land, voor het eerst in de geschiedenis van de volkshuisvesting arbeiders- i. Huishoudschool, Voorhelm straat vanuit het westen, arch. D. Greincr (1935). In het mid den de hoofdingang. (Foto Wim de Wagt 1990)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 122