lijk met betonnen palen waarop ijzeren balken kwamen te liggen 5). Daarnaast wijzigde hij de plattegrond. Zoals een blik op de tekeningen leert, was het grondvlak van het oude gebouw L-vormig met op de as van de entree een gang met aan weerszijden klaslokalen en dienstvertrekken. Ongeveer in het midden van de gang en op het punt waar beide poten van de L elkaar ontmoetten, waren trappen ingebouwd, die naar hoger gelegen lokalen en andere ruimtes voerden. In een toelichting op zijn verbouwing wraakte Greiner de grote hoeveelheid hoogteverschillen in de vloer. Je kon het gebouw niet doorlopen zonder enkele malen nodeloos een trap op en af te moeten, stelde hij mis prijzend vast 6) Na zijn ingrepen zijn de trappen ondergebracht in ruime trappenhuizen die zoveel mogelijk terzijde van de loop routes liggen. Om een eind te maken aan het grote tekort aan zonlicht, brak Greiner vertrekken door en voegde hij, zo meldt hij, ramen toe in de buiten- en binnenmuren en wel zo dat in bijna elk vertrek twee kleuren daglicht vallen 7). De architect doelde vooral op de vele binnenvensters die hij aanbracht, voorzien van kleurig glas in lood. Hoofdbrekens De bouwplannen brachten vooral op constructief gebied de nodige problemen met zich mee. Dit blijkt bijvoor beeld uit de simpele rekensom dat de ontwerpfase, voor bereiding en bouw met elkaar ongeveer vier jaar in beslag namen. Uit oktober 1931 stammen de eerste bouwtekeningen van Greiner. De definitieve tekenin gen, afgebeeld in het Bouwkundig Weekblad Architec- tura (1935), zijn januari 1935 gedateerd. In de tussenlig gende periode is intensief vergaderd en gecorrespon deerd tussen Greiner, de Dienst Bouw- en Woningtoe zicht van de gemeente Haarlem en de nv Hollandsche Constructie-werkplaatsen, een Leids aannemersbedrijf dat de technische constructie van zowel de verbouwing als de nieuwbouw verzorgde. Een deel van de correspon dentie, inclusief de statische berekeningen van de nv, is in het bouwdossier bewaard gebleven. Uit de brieven blijkt dat de aannemer moeizaam met Bouw- en Woningtoezicht tot overeenstemming kon ko men. De constructie van zowel de versterkte fundering als de nieuwbouw - een gewapend betonskelet - was technisch zo complex, dat uitvoerig onderzoek en over leg nodig waren. De oorspronkelijke bouwaanvraag uit 122

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 124