grond van de oude school, vinden we in het aansluitende bouwlichaam. De gang die dit deel in twee symmetrische helften opsplitst komt uit op het hoofdtrappenhuis - een waar knooppunt - waardoor het hele gebouw op elke verdieping in een ononderbroken zigzaglijn is te door kruisen. De middengang van het oude onderkomen is weggebroken. Het internaat, tot dan toe in een apart gebouw, werd ten behoeve van de uitbreiding gesloopt en ondergebracht op de bovenste verdieping van het nieuwe ontwerp. De situering van de uitbreiding kostte Greiner nogal wat hoofdbrekens. Hij moest de nieuwbouw inpassen op een onregelmatig terrein in een buurt, waarin het, alleen al gezien de omvang, een vreemde eend in de bijt zou zijn. Bovendien diende hij voor een goede aansluiting te zorgen met het bestaande schoolgebouw. Greiner heeft deze problemen als volgt opgelost. Het deel dat grenst aan het oude pand telt vier bouwlagen, met een trapsgewijze verhoging aan de Voorhelmstraat, uitmondend in een soort torentje. De rest van de uitbrei ding is drie bouwlagen hoog, waardoor de aansluiting met de omringende - lage - huizenblokken logisch over komt. Op diverse plaatsen is de gevel uitgebouwd. Deze uitbouwen beslaan een of twee bouwlagen, wat ertoe bijdraagt dat voor het oog de verdiepingen zich traps gewijs vermeerderen. Hierdoor krijgt de toeschouwer visueel vat op het gebouw. De hoger gelegen delen zichtbaar vanaf de Voorhelmstraat zijn bepleisterd met terra nova grana, een ruw, grijs stucmateriaal, dat Grei ner wellicht heeft aangebracht om een gevarieerde aan blik te bewerkstelligen. De nieuwbouw heeft overal een plat dak. Boeiend is de manier waarop aan de Schneevoogtstraat het nieuwe deel aansluit op de oude gevel. Greiner laat de scheidsmuur tussen beide iets uitsteken, waarmee het verschil tussen oud en nieuw niet is verdoezeld, maar juist wordt onderstreept. De muur is vanaf de begane grond afgerond en bepleisterd, eveneens met terra nova grana. De constructiemethode van de uitbreiding verschilt aan zienlijk van het oude gebouw. In tegenstelling tot de dragende muren van het ontwerp van Van Hamersveld en Roog, ontleent Greiners nieuwbouw zijn sterkte aan een gewapend betonskelet. De vloeren bestaan uit een sandwich van ijzeren balken ingebed in holle terracotta platen, zand, bimsbeton, houtbeton en een dekvloer. Een samengestelde, vooruitstrevende constructie die de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 126