efd n- ten rde ■eel ter- an- en. 'er- 'er- Vat ïon gus ikte de hij mo Ier- I7)- ner aar eps Moderniseringsdrang hij ven self en. 1 in Dit ires net nei an- en rde irig het nse ise- :nis het ver be- Architectuurhistorisch gezien kan de Huishoudschool een gematigd vooruitstrevend werk worden genoemd. Stilistisch staat het gebouw dichter bij beroemde mo numenten van het Nieuwe Bouwen als de Amsterdamse Openluchtschool (1930) van J. Duiker en de door J.G. Wiebenga ontworpen ULO-school te Aalsmeer (1932), dan bij het massieve type schoolgebouw van W.M. Du- dok, dat vanaf de jaren twintig in Nederland op uitge breide schaal is nagevolgd. Terwijl echter de ontwerpen van Duiker en Wiebenga, nog afgezien van hun grotere kwaliteit, veeleer demonstraties zijn van geavanceerde bouwtechniek en nieuwzakelijke vormgeving, is de Huis houdschool behoudender dankzij de kenmerken die ver wijzen naar Greiners artistieke herkomst. Greiner is er redelijk in geslaagd van een gebouw dat in de eerste plaats aan praktische eisen moest voldoen - goed georganiseerd onderwijs in een hygiënische omge ving - en dat een ruime hoeveelheid techniek in zich bergt, architectuur te maken die mede door de karak teristieke vormgeving het waard is om met de nodige zorgvuldigheid tegemoet te worden getreden. Gelukkig Ote li. Mozaïek, door Feviena iste Sophia Geesink (1935). Het mo- jng zaïek is in een soort uitgeholde nis geplaatst. (Foto Wim de alS' Wagt 1990) 133

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 135