Binnen Greiners oeuvre markeert de verbouwing de overgang van een meer expressionistische fase, met als hoogtepunt de strakke, blokvormige bibliotheek in Be tondorp, naar zijn zakelijker werk van na de Tweede Wereldoorlog. Het is opvallend hoe zeer de Haarlemse school verschilt van het Muzieklyceum dat Greiner slechts enkele jaren eerder (1927) in Amstelveen bouw de. In weinig kondigt deze mengeling van traditionele bouwkunst en expressieve baksteentoepassingen het ontwerp in de Spaarnestad aan. Het toeval wil dat Grei ners na-oorlogse periode in Haarlem is vertegenwoor digd door een fraai bijgebouw van de Montessorischool aan de Louise de Colignylaan in de wijk Zuiderhout (i95i) l8)- Over het algemeen wordt de betonnen bibliotheek be schouwd als het hoogtepunt van Greiners ontwerpen I9). Deze opvatting lijkt echter weinig rekening te houden met de kwaliteit van het latere werk, waarvan de Haar lemse Huishoud- en Industrieschool, zoals deze eerste kennismaking heeft geleerd, een interessant voorbeeld is. 135 Noten 1. Gegevens over de verbouwing en uitbreiding van de hhis heb ik, tenzij anders vermeld, ontleend aan het bouwdossier (nr. to 346), dat wordt bewaard in het archief van het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht te Haarlem. Voor het eerste schoolgebouw van de hhis aan de Schneevoogtstraat baseer ik mij op het bouwdossier bewaard in het Gemeentearchief Haarlem, Secretariearchief, afd. 7 (1902), reg. 2, nr. 14. De bouwtekeningen in dit dossier zijn alleen door J.F. van Hamersveld ondertekend. De gedenkplaat in de oude school vermeldt echter ook S. Roog als architect. 2. Voor een beknopt overzicht van Greiners werk, zie: Giovanni Fanelli, Moderne architectuur in Nederland 1900-1940, ('s- Gravenhage 1978, 1981), pp. 272-273. 3. Over Dick Greiner is tot dusverre geen overzichtsartikel of mo nografie gepubliceerd. In de catalogus Gebouwd/Verbouwd Be tondorp 1923-1937 (Amsterdam 1987) vertelt zoon Onno, zelf architect en betrokken bij de renovatie van Betondorp, het een en ander over de ideeën van zijn vader over architectuur (pp. 27- 29). Al eerder heb ik in het Haarlems Dagblad een artikel gewijd aan de Huishoudschool, 'De liefde voor het ambachtelijke bouw vak' (serie Het andere Monument), 7-ii-'89- 4. D. Greiner, 'Toelichting op de verbouwing der Haarlemse Huis houd- en Industrieschool', Bouwkundig Weekblad Architectura, ■935- P- 290- 5. Ibid. 6. Ibid. 7. Ibid. 8. J.B. van Loghem, 'Verbouwing van de Haarlemsche Huishoud en Industrieschool. Architect Dick Greiner bna', Bouwkundig Weekblad Architectura, 1935, p. 286. 9. Greiner, op. cit.p. 290.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 137