miserable mannen die in grote miserie waren geraakt door het beleg, de grote brand en nog meer verschrikke lijke benouicheyde, eenich onderhoudt ende gemack toe [te] schicken, als wesende een saecke die een yeder by den almachtigen God ten hoochsten es gerecommandeert. Van omstreeks dezelfde tijd zal ook het reglement voor de loterij dateren, waarin wordt vastgesteld welke prijzen er te winnen waren I9). Een maand later reisde de bewindhebber-generaal naar Den Haag, waar in 1605 een loterij was gehouden ten bate van een wees- en pesthuis. Hij stak er zijn licht op over het aantal generaals (coördinatoren) dat aangesteld diende te worden in de steden en dorpen die zouden meedoen, over hoeveel loterijkaarten men diende te verspreiden en welke bedragen met de organisatie ge moeid zouden zijn. Later in dezelfde maand bereisden de bewindhebbers twee aan twee alle steden van Noord en Zuid-Holland, om aan de magistraten toestemming te vragen loterijkaarten op te hangen, en om in de deelnemende plaatsen generaals aan te stellen 2°). De taak van de generaals was om reclame voor de loterij te maken, en waarschijnlijk ook om collecteurs aan te stel len die zouden assisteren bij de verkoop van de loten. Het gebied dat door de loterij bestreken werd was echter groter dan Holland en West-Friesland, waarvoor het octrooi was afgegeven. We vinden collecteurs op Wal cheren, in Dokkum, Leeuwarden, Harlingen en Sneek, in Kuinre, Kampen en Elburg en in de provincie Utrecht. Daarnaast zijn er deelnemers in La Rochelle, in Keulen, in Emden en in Londen. Weliswaar dient gezegd dat in de Friese, Overijsselse en buitenlandse steden slechts weinig mensen deelnamen. Nergens in de bronnen van de loterij blijkt overigens dat er problemen zijn ontstaan over deelname van buiten Holland en West-Friesland. Inmiddels werden er in Haarlem zo'n 1200 loterijkaarten vervaardigd. Wie het ontwerp maakte is niet bekend. Ze werden, ongetwijfeld in gravure of houtdruk, ver vaardigd door de boekdrukker Gillis Rooman, waarna Harmen Adolfsz. van Pappen ze inkleurde: we mogen dus aannemen dat er afbeeldingen op stonden. Een deel van de kaarten werd op borden bevestigd, een ander deel plakte men op canvas. Dit waren de rolcaerten, die werden voorzien van rode en witte franjes, in de kleuren van Haarlem, en van gedraaide houten rollen aan boven- en onderkant. Door het puntje van een stok te steken in een ijzeren ring aan de bovenste rol konden ze rond-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 14