over haar het volgende: Als zorgzame en liefhebbende moeder, was de blik van Mevrouw Badon in het bijzonder gericht op de kinderen, die hulp vereischten en begaafd met een grooten geest van orde, was zij buitengewoon geschikt voor penningmeesteresse en nimmer was zij er toe te bewegen, de geringste kleinigheid onnut uit te geven. Naast penningmeester bij Zuigelingenzorg, vervulde zij dezelfde functie bij de afdeling Haarlem en omstreken van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Het aandeel van vrouwen in het bestuur van Zuige lingenzorg is steeds groot geweest. Veel van deze vrou wen waren zoals we reeds zagen gehuwd met een arts of waren zelf arts of verpleegster. Sommigen waren actief in de politiek, zoals bijvoorbeeld mevr. M. Maar- schall-Komin. Zij werd in 1919 als één van de twee eerste vrouwelijke gemeenteraadsleden in Haarlem benoemd. Tot en met 1939 bleef zij gemeenteraadslid voor desDAP. Daarnaast was mevr. Maarschall-Komin bestuurslid van de Haarlemse Sociaal-Democratische Vrouwen-propa- ganda-club, welke gevormd werd door vrouwelijke leden van de sdap en zich ten doel stelde om de propaganda voor het socialisme onder vrouwen te bevorderen. Bo vendien maakte zij enige jaren deel uit van het bestuur van de Haarlemse Woningstichting Vooruitgang4). Mannelijke bestuursleden van Zuigelingenzorg bleven in hoofdzaak artsen. Betere voeding en Zuigelingenzorg streefde naar een verbetering van de verzorging voeding en verzorging van zuigelingen in Haarlem en aangrenzende gemeenten en hoopte dit te bereiken door de borstvoeding te bevorderen, consultatiebureaus op te richten en moedercursussen te organiseren. Natuurlijk was de belangrijkste doelstelling om de zuigelingensterf te te verminderen, maar men hoopte via voorlichting tevens een groot aandeel te nemen in de hygiënische opvoeding van het volk. Ofschoon Zuigelingenzorg in feite een neutrale vereniging voor alle standen was, richtte de vereniging zich in het begin van haar bestaan vooral op arbeidersvrouwen. Men verzocht via een circulaire die in Haarlem en omge ving werd verspreid aan praktiserende artsen en vroed vrouwen hun medewerking te verlenen en hun invloed zoveel mogelijk te gebruiken om de moeders te bewegen hun zuigelingen aan het consultatiebureau te laten inschrijven 5). Zuigelingenzorg streefde ernaar om zoveel mogelijk 148

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 150