trekking tot de voeding en verzorging van hun zuigelin gen, daarnaast werd de gezondheid van de baby's door de artsen gecontroleerd. Medische behandeling van een zieke zuigeling gebeurde slechts op verzoek van de huis arts. Om het bezoek te stimuleren werd een soort premiestel sel bedacht: de moeders moesten per maand 20 cent betalen, maar zij kregen het hele bedrag weer terug wanneer de zuigelingen de leeftijd van 15 maanden be reikt hadden. De moeders moesten dan wel lang genoeg hebben gezoogd en regelmatig voor controle zijn ge weest. Later waren de bezoeken aan het consultatie bureau voor de moeders kosteloos; in de wachtkamer stond echter wel een busje waarin een vrijwillige bijdrage gedaan kon worden. Pas in de crisisjaren dertig was Zuigelingenzorg wegens financiële problemen gedwon gen om aan moeders weer een vergoeding te vragen. Naar draagkracht betaalden de moeders in het vervolg een gulden, kwartje of dubbeltje per maand. Deze maat regel werd genomen, ondanks het feit dat het bestuur van Zuigelingenzorg van mening was dat deze hulp aan baby's kosteloos zou moeten zijn 6). Behalve moeders uit Haarlem kwamen ook moeders uit omliggende plaatsen met hun zuigelingen naar het consultatiebureau. Door de oprichting van consultatie bureaus in de omliggende gemeenten - in 1929 in Heem stede, in 1938 gevolgd door Spaarndam - daalde het aantal uit die gemeenten ingeschreven zuigelingen aan merkelijk. Was in 1926 nog 13,2 van het totaal aantal ingeschreven zuigelingen uit de omgeving van Haarlem afkomstig, in 1942 was dat aantal gedaald tot 0,7 Dit deel van de baby's kwam voornamelijk uit Bloemendaal. In de periode 1909-1920 werd ruim de helft van het aantal zuigelingen ingeschreven vanaf twee maanden. Ondanks het streven van de vereniging naar vroegtijdige inschrijving werd slechts een heel klein deel van de zuigelingen ingeschreven gedurende de eerste levens maand. Het bleef uitzondering dat de moeders uit louter voorzorg kwamen. De moeders kwamen vaak pas wan neer er iets mis was met hun baby's. De meeste baby's bleken bij het eerste bezoek verkeerd te zijn gevoed, zoals bleek in het geval van een ruim twee maanden oud dochtertje van een arbeider. De moeder kwam met de baby naar Zuigelingenzorg, omdat het kind na de voe ding alles uitspoog en dit al geruime tijd deed. Het bleek dat de baby zodra zij huilde werd gevoed met een mengsel van half water en melk aangevuld met

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 152