kindermeel, schapevet en een grote hoeveelheid suiker. De moeder kreeg gedetailleerde adviezen voor minder zwaar op de maag liggende babymaaltijden. Het aantal zuigelingen dat ingeschreven werd gedurende hun eerste levensmaand steeg vanaf 1921 opmerkelijk. In 1933-1938 bedroeg hun aandeel 49 en in de perio de 1939-1944 was zelfs meer dan de helft van het totaal aantal ingeschreven zuigelingen jonger dan één maand. Het ideaal dat alle moeders hun zuigelingen reeds in de eerste levensmaand zouden laten inschrijven is weliswaar nooit bereikt, maar de resultaten zijn toch niet slecht te noemen 7). In hoeverre is Zuigelingenzorg aangeslagen bij vrouwen? Om dat te bepalen heb ik het vijfjaarlijks gemiddelde van het aantal vrouwen dat met hun zuigelingen de consultatiebureaus bezocht uitgerekend en weergegeven in een grafiek. Het aantal vrouwen dat naar de consul tatiebureaus kwam bleek spectaculair te zijn gestegen. In de periode 1938 tot circa 1950 had Zuigelingenzorg zelfs ongeveer de helft van het totaal aantal in Haarlem geboren kinderen onder controle, terwijl hier toch alleen baby's van fonds- of gemeentepatiënten werden inge schreven. De overige ouders gingen naar particuliere spreekuren van kinder- of huisartsen, waarvan som migen een apart zuigelingenspreekuur hielden. Helaas bleven er ook kinderen die door geen enkele instantie gecontroleerd werden. 151 Wachtkamer in het consultatie bureau aan de Jacobijnestraat 26. Aan de wand hangen voor beelden van zelf te maken ba bykleertjes, 1923.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 153