lus Het verlies van het In het eerste jaar na de Tweede Wereldoorlog steeg het ide monopolie. De geboortecijfer overal in het land tot ongekende hoogte, uit consultatiebureaus tussen ook bij Zuigelingenzorg vond dit zijn weerslag. Het eel 1946-T960 aantal ingeschreven zuigelingen nam fors toe, maar het er_ gemiddelde aantal consulten per kind daalde. De oor- ;rs. zaak moet gezocht worden in het feit dat Zuigelingen- ris zorg de grote toeloop niet aankon. Het aantal artsen en naf de capaciteit van de consultatiebureaus waren ontoerei- het kend. De lange wachttijden deden veel moeders beslui- ue_ ten het voor gezien te houden. Na 1946 daalde het ris. geboortecijfer weer, ook dit had invloed op de werk- ien zaamheden bij Zuigelingenzorg. Een andere belangrijke oorzaak van de daling van het irs. aantal ingeschreven zuigelingen was het verlies van het ian monopolie van Zuigelingenzorg. Op 2 mei 1950 opende op namelijk ook het in 1932 opgericht katholiek Wit-Gele me Kruis een aantal consultatiebureaus voor zuigelingen. ef: Aan deze oprichting waren besprekingen tussen Zui- aSi gelingenzorg en het Wit-Gele Kruis voorafgegaan. Het ige Wit-Gele Kruis wilde nagaan in hoeverre samenwerking iet mogelijk was en stelde aan Zuigelingenzorg voor om list voortaan tevens een aantal specifiek katholieke spreek- ■en uren te gaan houden. Dit stuitte Zuigelingenzorg tegen )rg de borst, de vereniging was immers neutraal en boven uit dien vond men dat door de aanstelling in 1939 van ar- een katholieke huisbezoekster en een arts van dezelfde te beginselen voldoende tegemoet werd gekomen aan de dig katholieke moeders. Bij meerderheid van stemmen be- je- sloot het bestuur om niet met het Wit-Gele Kruis samen :er te werken. ng Vervolgens dienden zowel de katholieke arts als de huis- op bezoekster per 1 mei 1950 hun ontslag in. Eind april in 1950 ontvingen katholieke moeders van het Wit-Gele )ot Kruis een circulaire met de uitnodiging om voortaan hün an consultatiebureaus te bezoeken. De adressen van deze ar- moeders waren overgeschreven door de huisbezoekster en van de kaartsystemen van Zuigelingenzorg. Ten gevolge •rk hiervan zijn na 1 mei 1950 217 zuigelingen niet meer ar- teruggekomen. er- De afsplitsingen in de zuigelingenzorg in Haarlem waren He niet meer te stoppen. In 1954 richtte ook het in 1889 eb opgericht neutraal Witte Kruis eigen consultatiebureaus lid op voor zuigelingen, nadat ook deze maal onderhan delingen om tot samenwerking te komen met Zuigelin genzorg op niets waren uitgelopen. Het argument van Zuigelingenzorg om niet samen te werken was van me- disch-technische aard. Het was met name dr. Tj. Hal- bertsma die bezwaar aantekende. 155

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 157