gedragen worden om reclame voor de loterij te maken. De rolkaarten werden naar de generaals in alle dorpen en steden verzonden 2I). De prijzen die in de loterij te winnen waren stonden tentoongesteld voor het stadhuis op de Grote Markt in Haarlem. Als hoofdprijzen waren er vijf vergulden, zilveren bekers beschikbaar, alsmede verschillende be dragen in geld, variërend van 120 tot 600 gulden. Daar naast konden er zilveren schalen, bierbekers, kroezen, roemers en lepels gewonnen worden 22). De prijzen wa ren speciaal voor de loterij gesmeed 23). De bekers en lepels stonden en hingen in toonkasten, die de bewindhebbers hadden overgenomen van een loterij die enkele jaren eerder in Zandvoort was gehou den. De stadstimmerman was met zijn knechts en de stadswagen naar Zandvoort gestuurd om de casse te halen, die met groote moyten ende arbeyt hier gecomen was. Deze casse werd geschilderd door Frans Pietersz, die er het niet geringe bedrag van 48 gulden voor ontving 24). Ongetwijfeld was dit de bekende Haarlemse schilder Frans Pietersz. de Grebber. Uit een andere bron vernemen wij dat een van de oude mannen die in 1609 als eersten in het oude mannenhuis intraden, namelijk Lenert Driesz., op de loterij casse geschildert stout2?). Vermoedelijk werd ook dit portret door De Grebber op de toonkast geschilderd. Een dergelijke opdracht was hem zeker toevertrouwd. De deurtjes van de toonkast werden elke dag even ge opend om frisse lucht binnen te laten, wat niet mocht verhinderen dat de tweede prijs seer verweert raakte tijdens het tentoonstellen, door het looizuurgas dat vrij kwam uit het houtwerk 2Ó). Het inleggen De inschrijving voor de loterij opende op 1 juni 1606. Zij sloot op 30 september daaropvolgend, behalve in Haarlem, waar men een maand langer kon inleggen 27). Daar zou eind oktober nog een landjuweel worden ge houden, waar men veel bezoekers verwachtte (zie be neden). In de deelnemende steden en dorpen gaven generaals of collecteurs op verschillende manieren ruchtbaarheid aan de openstelling. In Haarlem werd een jongen die de kaart ronddroeg begeleid door vier trompetters en twee tameryns. Op de avond dat de inschrijving sloot, lieten de burgemeesters Pieter Pietersz., alias Blinde Pieter, vijfmaal de grote klok luiden. Begin oktober hadden de bewindhebbers 620 pektonnen, en later nog eens 14 13

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 15