De huisbezoekster en de weegster Gedurende de periode 1910-1914 kreeg 20 van de ingeschreven zuigelingen voeding uit de keuken. Toen in 1911 een huisbezoekster werd benoemd, die de moeders thuis leerde hoe het voorgeschreven voedsel bereid moest worden, was het gevolg dat minder voedsel uit de keuken werd betrokken: in 1915-1919 nog maar 10 Na de benoeming van een tweede huisbezoekster in 1923 daalde dit percentage zeer drastisch, zo kreeg tijdens 1925-1929 nog slechts 1 van de ingeschreven zuigelin gen voeding uit de keuken. Na 1929 is geen gebruik meer van de Melkkeuken gemaakt. De voeding voor zuigelingen bereid in de Melkkeuken bestond in hoofdzaak uit zogenaamde eiwitmelk: een uit melk en karnemelk bereide voeding. De firma Nutricia te Zoetermeer leverde de benodigde eiwitmelk tegen een gereduceerde prijs, terwijl de modelboerderij Bron- steê te Heemstede de volle melk eveneens tevens een gereduceerd tarief leverde. Desondanks kostte iedere zuigeling, die in 1910 uit de keuken voedsel kreeg, Zuigelingenzorg gemiddeld 6,49 per jaar. Per hoeveelheid voedsel betaalden de draagkrachtige moeders een gering bedrag. Slechts een enkele keer werd de melk met winst verkocht aan moe ders uit een welgesteld milieu. Door het geringe gebruik van de Melkkeuken en de naar verhouding hoge onkos ten bleek exploitatie op den duur niet meer rendabel I3). Naast het consultatiebureau dat zich beperkte tot het regelen van de borst-, gemengde of kunstmatige voeding voor de zuigeling en tot het geven van adviezen betref fende de kleding en verzorging van de baby, achtte men het ook noodzakelijk dat aan moeders thuis geleerd werd 159 Deze foto van de Melkkeuken van de Amsterdamse Vereni ging voor Zuigelingenzorg geeft een goed beeld hoe de keuken er in Haarlem uitzag, ca. 1913. (Bron: Tentoonstelling De Vrouw 1813-1913, p. 33).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 161