administratie bij, regelde de beurten, woog de baby's en maakte de tafelboxen schoon I4). De moedercursus In 1919 maakte Zuigelingenzorg plannen om een moe dercursus te starten. Voordien was in T909 al een Moe- derschool geopend, maar toen bleek dat ook ongehuwde meisjes en vrouwen zich opgaven vond men de naam Moederschool te beperkt en werd deze in 19T0 gewijzigd tot Kinderzorglessen. Wegens gebrek aan leerlingen werden de lessen reeds in 1911 gestaakt. In 1919 besloot men de draad weer op te pakken. De vermoedelijk gratis gegeven moedercursus startte onder leiding van de artsen Julia van Gilse-van West en Antoinette M. Hazevoet-Renout. De laatstgenoemde is in 1931 opge volgd door de bekende kinderarts Annetje Dekker-Jon ker. Elke cursus omvatte zeven a acht lessen, die één avond per week werden gegeven. Meestal werden jaarlijks twee cursussen georganiseerd. In de lessen werd aandacht besteed aan: oorzaken van zuigelingenziekte en -sterfte, bouw en verrichtingen van het menselijk lichaam, huid functie en -verzorging, kleding, huis- en huishoudhygië- ne, borst- en flesvoeding en tenslotte aan enige opvoed kundige beginselen. Ter gelegenheid van de herope ning in 1939 van het verbouwde consultatiebureau aan de Haar- lemmerliedestraat 31 poseert een deel van het bestuur achter de tafelboxen in de kleed kamer. De bekende kinderarts Annetje Dekker-Jonker staat in het midden in de witte dokters- jas, naast haar (met bril) zuster Cornelia Serné. 161

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 163