IR. w.B.j. polman Monumentenzorg Haarlem Hoofd Monumentenzorg Haarlem In het Jaarverslag 1988 is reeds melding gemaakt van de inwerkingtreding van de Monumentenwet, waardoor de gemeente ook wettelijk de spil is geworden waarom het in de Monumentenzorg draait. Wel is van rijkswege vergeten de gemeente de daarvoor benodigde financiële middelen te verschaffen, zodat bij zeer veel gemeenten in de uitvoering van deze wet grote problemen zijn ontstaan, met name in de personele sfeer. Ook bij de afdeling Monumentenzorg hebben de, bij de uitvoering van de wet betrokken onderafdelingen (Bouwhistorisch Onderzoek en Administratie Uitvoering Werken) te kampen met deze problemen. De eerste heeft daarbij nog als extra werkterrein het onderzoek ten behoeve van potentiële gemeentelijke monumenten gekregen. Door deze werkdruk hoort het uitgebreid rapporteren over het jaarlijkse wel en wee van de Haarlemse restau raties niet meer tot de mogelijkheden. Hieruit moet echter niet de conclusie worden getrokken dat er - in vergelijking met voorgaande jaren - minder zou gebeuren op het gebied van de Haarlemse Mo numentenzorg, integendeel. Enkele grote Haarlemse monumenten hebben dit jaar nadrukkelijk in het nieuws gestaan, namelijk het Pavil joen Welgelegen (provinciehuis) en het complex Tuin wijk, het eerste vanwege het 200-jarig bestaan en het tweede vanwege het feit dat voor herstel/renovatie de nodige miljoenen worden geïnvesteerd. Ook het carré Koningstraat, waarin onder meer een tweetal bekende Haarlemse monumenten zijn gelegen, te weten het voormalige klooster (huis Schagen) aan de Koningstraat en de voormalige hbs aan de Jacobijne- straat, is regelmatig nieuws geweest; in beide gevallen is dat gelukkig positief geweest, omdat beide gebouwen definitief behouden zullen blijven. Bij het tweede ge bouw is de bijzonderheid dat het weer zijn oorspronkelij ke historische bestemming ten dienste van het onderwijs 164

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 166