heer F. Tielrooij, zich persoonlijk ermee bezighouden. Zeer bijzonder is de aandacht voor het interieur. Een groot deel daarvan is authentiek en niet alleen afkomstig uit dit gebouw maar ook uit de voormalige woning van de Commissaris van de Koningin aan de Nieuwe Gracht 7, die bijna gelijktijdig met het Paviljoen gebouwd werd door de Haarlemmer Barnaart. Een ander bindend ele ment tussen beide panden is Lodewijk Napoleon, die in de jaren 1808 tot 1810 in het eerste woonde, maar in voorgaande jaren bij verblijf in Haarlem in het tweede pand logeerde. Enkele namen van restaurateurs, die bij het behoud en herstel van het interieur genoemd kunnen worden, zijn die van de heer Th.J. van Zutphen, mevrouw Th.C.E. Bosschaert en de heer P.J. Kipp. Zonder de heer Van Zutphen met de onmisbare steun van zijn inmiddels overleden vrouw zou hoogstwaarschijnlijk weinig van het meubilair meer in gebruik zijn geweest, omdat hij niet alleen jarenlang kans heeft gezien het leven ervan te rekken maar ook om nieuwe exemplaren in de oude vorm bij te maken en te bekleden; dit geldt evenzeer voor de textiele aankleding van de ruimten. Mevrouw Bosschaert, een bekend Amsterdams textielrestaura- trice, kreeg onder meer opdracht om de meer dan mans hoge gobelins met gemeentewapens van de hand van Willem Arondeus in de Statenzaal te herstellen en te reinigen. In nauwe samenwerking met het Centraal La boratorium te Amsterdam is een procédé ontwikkeld dat kon voorkomen dat de samenstellende kleuren in elkaar zouden doorlopen. In plaats daarvan zijn de kleu ren versterkt teruggekomen en is het risico dat de go belins door het contact met water zouden krimpen met succes bestreden. De heer P.J. Kipp is één van de wei nigen, die niet alleen het vak van restauratie van papie ren wandbekledingen beoefent, maar dit ook volledig beheerst; door zijn toedoen is een beschilderd papyrus paneel in de kamer van de Griffier, dat door een on gelukkige manoeuvre met een ladder ernstig was be schadigd en als verloren werd beschouwd, gerestau reerd. Soortgelijke papyrustoepassingen zijn behalve in musea nog slechts hoogstzelden te bezichtigen. Vanouds hebben de daken van dit paviljoen Welgelegen vanwege het eigenzinnige en on-hollandse karakter van het ontwerp aanleiding gegeven tot extra aandacht, ook nu moesten weer de nodige voorzieningen worden ge troffen om hardnekkige lekkages tegen te gaan. Bijna het gehele ex- en interieur is onder handen geno- 167 Voormalig Paviljoen 'Welgele gen', catacomben onder de oprit aan de Paviljoenslaan na het ontpleisteren tijdens de restau ratie 1989; huidige bestemming: vergaderruimten en kantine (foto Bestuursdienst Provincie Noord-Holland).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 169