kern van balken van ca. 40 bij 40 cm bleek zeer veel verdwenen te zijn zonder dat hiervan aan de buitenzijde iets te merken was. Vrij snel na het begin van de werk zaamheden - bij het verwijderen van de eerste slechte houten onderdelen - bleek dat vooral in de verdiepings vloer en het onderste gedeelte van de kap de larve uitbundig zijn verwoestende werk had verricht. Zelfs voor externe deskundigen op het gebied van houtaantas ting, die bij de voorbereiding betrokken waren ten be hoeve van zwam- en houtwormbestrijding, was deze bijzonder onaangename ontdekking een complete ver rassing. De onvoorziene schade, die dit oplevert, kan - gelukkig voor de gemeentelijke schatkist - volledig gefinancierd worden uit de prijs die deze restauratie van de Europese Gemeenschap heeft ontvangen. Gelijktijdig met de restauratie krijgt ook de kelder een andere bestemming: van opslagplaats wordt deze ruimte getransformeerd tot permanente expositieruimte voor de Haarlemse archeologie. De voorlopige toegang zal geschieden door de bestaande kelderdeuren vanaf de Grote Markt, maar na de realisatie van de tweede fase, namelijk het betrekken van het souvenirwinkeltje bij de Vleeshal, zal in dit naastgelegen pandje de hoofdtoegang komen. Het probleem van de toegankelijkheid voor mindervali- den, zowel van de Vleeshal als van de kelder, wordt opgelost door het aanbrengen van een lift. De opleverdatum voor de Vleeshal is gepland eind febru- Vleeshal: detail muurreliëf in de gevel Lepelstraat (foto J.F.). '-F'X* 171

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 173