ari 1990, die van de tweede fase is nog niet bekend, omdat de werkzaamheden hiervoor nog gestart moeten worden. Van de overige grote monumenten volgt hieronder een beknopt overzicht: Teijlers Museum Het herstelproces, dat zich over meerdere jaren uit strekt, is ongeveer voor de helft gevorderd. Dank zij de zeer grote inzet van de Directie van het Teijlers Museum is het gelukt om extra geldmiddelen naar het museum te krijgen, waardoor niet alleen het herstel, maar ook de verdere uitbouw van de museumac tiviteiten tot de mogelijkheden is gaan behoren. Het verwerven van het Zegelwaardengebouw uit het voor malige Enschedécomplex is een eerste stap en de bouw van de verbindingsvleugel de volgende; voor dit laatste wordt een prijsvraag onder architecten georganiseerd. Aan de navolgende onderdelen is dit jaar gewerkt: de Fossielenzaal, voorgevel Spaarnezijde, bouwmuren, plafonds en het prieel. Het herstel van de Fossielenzaal heeft vooral betrekking gehad op de mozaïekvloer, die na zo'n 100 jaar ernstige slijtageverschijnselen is gaan vertonen; bij het vervangen van de natuurstenen stukjes bleek het formaat, anderhal ve cm in het vierkant, niet meer verkrijgbaar. Na veel speurwerk was het mogelijk om voor dit afwijkende formaat de geschikte steengroeven in Italië te vinden. Gelet op de bijpassende kleuren zijn de navolgende steensoorten toegepast: Nori de Gazy, Rode graniet, Botticino en Giallo Sieno; als split is Sibirisch graniet toegepast. Scheurvorming in het gehele complex in muren en plafonds is uitgebreid aangepakt. Aan de voorgevel is sedert 1987 in fasen gewerkt; door vervuiling en schade was de gevel sterk aangetast en om die reden is gestart met het reinigen van de natuursteen. Inmiddels is de linker- en rechter-travee hersteld met een restauratie mortel. Als laatste is dit jaar het prieel herplaatst, hetgeen ge paard is gegaan met een spectaculaire hijsoperatie van het prieel over het gebouw heen naar de binnenplaats. Het oude prieel moest vervangen worden omdat het tezeer aangetast bleek door zwam. Kerken 172 In verband met het plan van de minister van wvc om voor de kerken 130 miljoen gulden extra beschikbaar te

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 174