i Belangrijk in het leven van de bonte knaagkever is de aanwezigheid van vocht, ook aan de oorzaken hiervan - zoals (vaak kleine) lekkages in muren en goten, optrek kend vocht en doorslaande muren - wordt de nodige aandacht besteed. Hofjes Vermeldde het vorige jaarverslag slechts het herstel van één hofje, namelijk het hofje Van Oorschot, het herstel van de overige hofjes gaat gewoon en met prioriteit door. In tegenstelling tot het herstel van een enkel monument is het herstel van een hofje in een aantal opzichten complexer. Allereerst zijn de hofjesbesturen niet kapi taalkrachtig, waardoor het financiële plaatje bijzonder veel hoofdbrekens oplevert. Daarnaast zijn de meeste woningen bewoond en is het tijdelijk vrij krijgen van deze woningen het resultaat van veel puzzel werk, waarbij bedacht moet worden dat veel bewoners en bewoonsters bejaard tot hoogbejaard zijn en met de nodige zorg omringd dienen te worden. Het is bewonderenswaardig dat het desondanks mogelijk blijkt de vaart erin te hou den. Momenteel wordt aan vier hofjes gewerkt, te weten het hofje van Noblet, het Remonstrantshofje, het hofje van Staats en het Teijlers-hof. Het vervolg van het herstel van het Vrouwe en Antonie Gasthuis hofje is nog in onderzoek. De voltooiing van de eerste vier hofjes zal hoogstwaarschijnlijk in 1990 gevierd kunnen worden. Bij het Zuiderhofje worden momenteel de voorbereidin gen getroffen voor de restauratie van het goudleer- behang in de Regentenkamer. 175 Remonstrantshofje: eiken kap constructie na restauratie, let op de gedeeltelijk afgeronde vorm van de 'krommer' van het spant; deze bogen vormden het geraamte van een spits ton gewelf van de voormalige kloos terkapel (foto J.F.). Remonstrantshofje: detail spant met telmerk mi o (foto J.F.).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 177