niet alleen met enkele centimeters per jaar verzakte, maar eveneens van de palen af dreigde te schuiven; de paalkoppen waren als gevolg van wijziging van de grondwaterstand in de afgelopen jaren verrot. Over het herstel heeft uitgebreid overleg plaatsgevonden met de heer Keune van de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg; dit resulteerde in een uitgebreid concept herstelplan, waarbij de molen niet alleen geheel hersteld zou worden, maar tevens draai- en maalvaardig. De palenfundering zou daarbij op zodanige wijze hersteld worden dat de 84 bestaande palen, weliswaar ingekort maar voorzien van nieuwe koppen, hun functie zouden behouden. De vermoedelijke kosten zouden echter bijna een half miljoen gaan bedragen, hetgeen belangrijk meer is dan gelet op de andere gemeentelijke urgenties aan financi ële middelen vrijgemaakt kon worden. De consequentie zou onder meer zijn dat bijvoorbeeld het herstel van de molen De Eenhoorn voorlopig van de baan zou zijn. Om deze reden is gekozen voor een alternatief, waarbij de molen opnieuw gefundeerd wordt, maar voorlopig nog niet maalvaardig is. Hierbij wordt de bovenbouw geplaatst op een (niet zichtbare) betonnen tafel die met 4 betonnen palen wordt gefundeerd en waarin wel reeds de voorzieningen zijn getroffen voor het toekomstige Groot Heiligland 21: voor- en zijgevel voor de restauratic (foto J.F.), (links) Groot Heiligland 21: voor- en zijgevel na de restauratie (foto J.F.). 180

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 182